MANIPULÁTOR – ODHAĽTE HO V PARTNERSKOM VZŤAHU
Pridal sofa7 dňa September 02 2020 12:26:30

Dobré medziľudské vzťahy patria medzi najvıznamnejšie faktory, ktoré nám pomáhajú zvládať každodennı stres. Budeme hovoriť o tom ako sa prejavujú manipulátori a o manipulácii vo vzťahoch, kde si jeden na úkor druhého zvyšuje sebavedomie a chce moc nad partnerom.

Keď sa zo vzťahu stane stresor, človek zvyčajne takıto vzťah ukončí. Byť v partnerskom vzťahu, v ktorom človek zažíva telesné či psychické násilie, je nesmierne náročné. Ešte náročnejšie je takıto vzťah ukončiť.

Obeťami psychického násilia sú ako ženy, tak muži. Tieto vzťahy sú plné pretvárky a psychohier. Ako napríklad opísala spisovateľka Patricia Evans paradoxnú hru: „Zneužívajúci muž si myslí, že sa pokúšate ovládnuť ho, lebo práve to sa pokúša robiť on.“

Manipulátorov môžete včas odhaliť
Je zaujímavé, že manipulatívne vzťahy začínajú ako idylické, až neuveriteľne dokonalé. Napriek tomu existujú znaky, ktoré vás môžu varovať pred takımto vzťahom. Môže sa stať, že niektoré zo znakov nájdete u osôb, ktoré nie sú manipulátori. Nebezpečné však je, ak sa vyskytujú viaceré súbežne. Tieto charakteristiky (čiastočne upravené podľa Caroline Brehat a Lundy Bancroft) možno nájsť u mužov aj žien.

1. Hovorí neúctivo o svojich bıvalıch partneroch

Treba byť opatrnı pri osobách, ktoré už na začiatku vzťahu hovoria o svojich „ex“ ponižujúco alebo samıch seba stavajú do pozície obete. Majte sa na pozore, ak vám partner/-ka povie, že ste prvá osoba, ktorá sa voči nemu správa slušne, a že všetci minulí partneri ho/ju nikdy nepochopili.



Úvodná fáza manipulatívneho vzťahu bıva neodolateľne idylická.

2. Chce všetko kontrolovať

Spočiatku sa môže zdať príjemné, že ste s osobou, ktorá má snahu postarať sa o všetko. Postupne vás ale bude chcieť kontrolovať. Od drobnıch poznámok, ako sa obliekate (priveľmi alebo málo sexi), cez poznámky na vašu rodinu až po naliehanie, aby ste mu/jej venovali všetok voľnı čas či zmenili prácu podľa jeho/jej predstáv.

3. Je majetnícky/a a žiarlivı/-á

Žiarlivosť je vıznamnı varovnı signál, ktorı predchádza manipulácii. Manipulátor obhajuje svoju majetnícku povahu a považuje ju za prejav lásky. Manipulátor vás neustále kontroluje a má potrebu vedieť, kde a s kım práve ste. Je za tım majetnícky postoj narcistov (spomínanı nižšie). Stráži vás najmä preto, aby si bol istı, že vás vlastní iba on. Nie ste jeho láskou, ste jeho majetkom.

4. Nikdy nič nie je jeho/jej vina

Manipulatívny človek si ľahko nájde spôsoby, aby vás obvinil zo všetkého možného. Z toho, že ste sa pohádali, že môžete za jeho/jej neúspechy, že sa zachoval neprípustne, že ste ho vyprovokovali. Má sklon dávať sľuby o tom, ako sa polepší, ktoré, samozrejme, nedodrží.

Urážky, vyhrážanie, ponižovanie – to naozaj do vzťahu nepatrí.

Urážky, vyhrážanie, ponižovanie – to naozaj do vzťahu nepatrí.

5. Má zvláštne názory na postavenie muži vs. ženy

Stereotypné názory (častejšie o podradenosti žien) môžu viesť až k fyzickému násiliu. Niektorí manipulátori si zámerne vyberajú mladšie partnerky, ktoré na nich obdivne hľadia a dovolia im prebrať nad nimi kontrolu. Dávajte si pozor, ak sa mužovi páči nerovné rozdelenie práv a moci v partnerskom vzťahu.

6. Mení svoje správanie pred inımi ľuďmi

Žiaľ, v praxi sa často stáva, že človek, ktorı doma vytvára psychickı teror, pôsobí navonok ako pozornı, ohľaduplnı a dokonalı partner. Svoje násilné správanie si necháva na doma, za zatvorené dvere. Ak zažívate vzťah, v ktorom sa cítite nešťastní a psychicky utláčaní, hovorte o tom s niekım, komu dôverujte. Všimne ti tiež, ako sa správa vo svojej rodine. Jednım z varovnıch signálov je, ak vyrastal/-a v rodine, kde zažíval/-a citovı chlad a nedostatok empatie.

7. Meria dvojakım metrom

Dávajte si pozor na osobu, ktorá „vodu káže a víno pije“. Napríklad, ak vám robí scénu, keď prídete neskôr, sám/-a, ale chodí neskoro, je to na zamyslenie. Rozdielne nároky na seba a na vás sú dôležitım nástrojom manipulátora, aby nad vami mal moc.

Manipulácia = boj o moc.

Manipulátori a násilie
Predchádzajúce znaky sa tıkali psychickej manipulácie, ktorá ale neraz prechádza v rodinách do fyzického násilia. Síce neexistuje univerzálny portrét manipulátora/-ky, ale ľudia, ktorí sú schopní psychického aj fyzického násilia zvyčajne majú tieto 2 osobnostné črty:

Narcizmus – neustála potreba byť obdivovanı. Narcista sa správa tak, akoby mal moc nad celım svetom. Má dojem, že city, energia, pozornosť, čas aj peniaze jeho partnera/-ky patria jemu. To, že ten druhı mu dáva všetko bezpodmienečne, považuje za normálne. Túži po obdive a nehe, sám to ale svojmu partnerovi/-ke nevie ponúknuť. V jeho správaní sa strieda idylická zaľúbenosť s chladom a neočakávanou prudkosťou.
Násilnícke správanie – patria sem verbálne útoky, izolácia, vyhrážky. Klame a upravuje skutočnosť tak, aby zodpovedala jeho/jej očakávaniam. Vyniká schopnosťou obviňovať a ponižovať partnera/-ku. Zranené ego narcistu je tak veľké, že jeho rana sa môže „zahojiť“ iba ak zničí toho druhého a bude mať navrch.
Človek manipulovanı svojím partnerom/-kou nie je sám sebou, je v zajatí svojho myslenia. Ľudia zasiahnutí psychickım násilím majú sklon pochybovať o sebe a postupne uveria tomu, čo im partner/-ka nahovára.

Vıznamnı psychológ 20. storočia Carl Jung povedal, že opakom lásky nie je nenávisť, ale moc. Ak ste sa našli v predchádzajúcich riadkoch, uvedomte si, že ste pripútaní vo vzťahu, v ktorom vás drží jeho/jej túžba po moci, nie láska.





Zdroj: Caroline Bréhat