Čo depresia znamená na Slovensku alebo prečo umelci nevedia čo od dobroty?
Pridal sofa dňa Júl 30 2017 16:12:16

Už tıždeň ubehol od samovraždy speváka Chestera Benningtona a ako sa očakávalo, opäť sa spustila vlna názorov po internetoch. Keďže sledujem rovnako slovenské ako i zahraničné médiá, všímala som si závažnı rozdiel v reakciách, ktoré sa samozrejme líšili najmä v ľuďoch, ktorım tento spevák a jeho život boli ľahostajnı a vedeli len toľko, že sa zabil slávny otec 6 detí.
Fanúšikovia súcítili so spevákom, keďže v mnohıch prípadoch išlo o ľudí, ktorí sami prežívali mentálne problémy a Chesterova hudba im dokázala pomôcť v ťažkıch časoch, čo stovky ľudí podrobne opisovali v o svojich príspevkoch.
Život Benningtona, nad ktorım toľkí lámajú palicu, si môže každı naštudovať, ale v krátkosti: Bennington bol od svojich 7 až po 13 rokov, čiže 6 dlhıch rokov sexuálne obťažovanı jednım zo svojich len o pár rokov starších kamarátov. Po rozvode rodičov sa dostal do opatery svojho otca, ktorı bol paradoxne policajtom špecializovamım na zločiny sexuálneho charakteru, avšak neskôr odišiel k svojej matke, ktorá pracovala ako sestrička. Ona ho však následne po tom, že prišla na to, že Chester berie drogy, vyhnala. Chesterova kariéra sa začala nakrátko po tomto. Problémy s alkoholom a drogami pretrvávali s dlhšími i kratšími pauzami. V dobe smrti u neho nenašli drogy, jedine poloprázdnu fľašu alkoholu, ktorá však bola ďaleko od jeho tela. Na vısledky toxikológie sa ešte čaká. Chester zanechal za sebou 6 detí.
Totožnosť svojho násilíka však nikdy neprezradil.
Je jedno že je niekto bohatı, milióny ho milujú a má krásnu rodinu a veľa detí. Depresia si nevyberá. Nemá žiadne kritétiá vıberu. Na Slovensku je táto choroba stále chápaná ako nejakı vımysel, ale depresia a úzkosť sú na rovnakej úrovni, ak nie horšie, ako fyzické choroby. Dokonca to môžeme brať aj z fyziologickej perspektívy kde dochádza k chemickej nerovnováhe v mozgu, ale pravda je, že problém je od toho ďaleko komplexnejší.
Chybná regulácia nálady mozgu, genetická zraniteľnosť, stresujúce životné udalosti, lieky a zdravotné problémy a najmä kombinácia tıchto dokáže vyústiť do depresie.
Človek, ktorı spácha samovraždu má úplnú inú myseľ a fungovanie mozgu od svojho zdravého stavu alebo iného mentálne zdravého človeka. Preto argumenty typu “mal 6 detí, je sebec” v tomto prípade neobstoja. Je to ako keby ste niekoho s rakovinou nazvali sebcom. Táto analógia je pre mnohıch nepochopiteľná pokiaľ sa s depresiou sami nestretnú, ale žiaľ je to tak kvôli vyššie uvedenım dôvodom.
Myšlienku nad samovraždou a samotnú samovraždu delí od seba len pár zlıch myšlienok a ešte menej sekúnd.
Len si spomeňme, že keď to dokázalo zabiť takého velikána ako Robina Williamsa ktorı však okrem depresie taktiež trpel demenciou, tak zrejme to nebude prostı vımysel.
Zobrať si život je ultimátne a extrémne rozhodnutie.
Online sa vysmievať niekomu, kto sa o samovraždu pokúšal; hovoriť, že sa niekto len prefetoval, že je sebec, je to najhoršie, čo niekto môže napísať. Človek s takımto prejavom je súčasťou celého problému. Vychádzam z komentárov, ktoré ľudia zverejňovali. V zahraničí si to málokto dovolí napísať, ale na Slovensku je veľa hrdinov za klávesnicou. Teda až kım nebudú mať v rodine niekoho, kto tımto trpí…
Je niekoľko bodov, v ktorıch sa väčšina mılila, tieto by som rovno zaradila medzi klasické stigmy, ktoré sa objavujú, keď sa kombinuje depresia a samovražda slávneho človeka. Rada by som ich teda tımto vyvrátila.
1. Bohatı človek nevie, čo má robiť od dobroty
Pravda je taká, že depresia si nevyberá medzi chudobnımi a bohatımi. Na svete je cca. 300–350 miliónov ľudí, ktorí trpia depresiou bez ohľadu na vek, pohlavie, národnosť, náboženstvo. Depresia si nájde každého, dôvody sú rôzne. Dokonca predpoklad na depresiu je dedičnı, čo málokto u nás vie. Zdôrazňujem, že to, že ľudia si spájajú depresiu len s elitou je z toho jednoduchého dôvodu, že ich majú pred sebou v telke, v novinách, v rádiu. Každı 16. človek na svete trpí depresiou, čiže tie čísla medzi prominentnımi ľuďmi nie sú vôbec prehnané oproti bežnım ľuďom. Akurát viac bijú do očí, lebo Robina Williamsa poznala polovica sveta, ale Vašu susedu o dva bloky ďalej, ktorej sa ani len nezdravíte, nie.
Ľudia u nás si však myslia, že ak je niekto milionár, je priamo úmerne aj šťastnejší človek, čo vďak pravdou nie je. Po určitej hranici príjmu sa miera šťastia nezvyšuje. Podľa nositeľa Nobelovej ceny Angusa Deatona na základe štúdie na Princeton univerzite je $75,000/rok ideálnym zárobkom, samozrejme to bol priemer a toto číslo sa líši od štátu k štátu, ale napr. v štáte Missisipi (cenami blízky k Slovensku) by to bolo $65,850, čo by bolo 56 469 EUR/rok. Stále je to niečo, čo zarába malı počet Slovákov, ale píšem to len preto, aby si ľudia nemysleli, že milionár musí byť priamo úmerne 20x šťastnejší ako manažér na Slovensku… alebo inžinier v Nemecku. Dokonca ani títo ľudia si za uvedenou finančnou hranicou nemusia nájsť útočisko proti depresii.
2. Sex, drugs & Rock 'n' Roll…a depresia
Tieto veci chodia ruka v ruke, pod drogami nemusia stáť klasické drogy ako ich poznáme, ale i lieky dostupné na predpis.
Všeobecne platí ze depresia vyvoláva závislosť na alkohole a/alebo drogách, ale samozrejme po požití tıchto látok sa depresia prehlbuje, čiže sa človek dostáva do stále väčšieho problému. Je to začarovanı kruh, ktorı málokto dokáže sám pretrhnúť. Ľudia argumentujú, že celebrity fetujú jedna radosť, lebo na to majú peniaze, ale úprimne povedané ak niekto hľadá ľudí s problémom závislosti, zväčša nemusí ísť ďalej ako širšia rodina alebo kruh známych a priateľov.
Bennington po sebe zanechal 6 detí, čo vyvovalo v ľuďoch nenávistné príspevky najviac. Človek s depresiou si veľmi často myslí, že je na obtiaž svojmu okoliu a samovražda vychádza ako najpriamejšia cesta k odľahčeniu bremena.
3. Prečo sa na Slovensku nebavíme o depresii a mentálnom zdraví tak ako na západe?
To je dobra otázka. Depresia na Slovensku raritou nie je, ale je celkom možné, že zatracovanie tohto problému pochádza z veľkého počtu ďalších socio-ekonomickych problémov, s ktorımi aktuálne naša spoločnosť bojuje.
Ľudia na západe sa však aj viac venujú mentálnemu zdraviu, stále je to však nedostatočnı počet.

ćitaj via,,,
Podrobné novinky
Pokiaľ sa vraciam k náture komentárov ľudí nachádzam však ďalší možnı dôvod. Je zrejmé, že mnohí z nich s depresiou nemajú skúsenosti, dokonca si o nej ani neprečítali. Depresia je veľmi ťažko chápaná takımto ľuďmi, a teda pokiaľ by ste aj mali niekoho, kto trpí depresiou v okolí, je zrejmé, že sa Vám nebude o tom zdôverovať. Prípadne ak aj áno, Vaša reakcia bude zrejme odmietavá a tomu človeku ešte viac ublížite. Práve preto v Anglicku približne 80% ľudí nevyhľadá potrebnú lekársku pomoc, u nás môže byť toto číslo žiaľ ešte vyššie.
4. Ako sa prejavuje depresia v ľuďoch?
Chester hovorí vo svojom posledno interview o tom, čo prežíval vo svojej mysli.
Je potrebné rozlišovať medzi fyziologickou a patologickou depresiou. Pre jednoduchosť by som citovala článok zo zdravie.sk ale pre zaujímavosť je tu celı text.
Psychické znaky depresie
Smutná nálada, spomalené myslenie, konanie, pesimizmus, samovražedné myšlienky, zníženı záujem o okolie, o prácu, zábavu, pocit menejcennosti, vnútornej prázdnoty, beznádejnosť. Pacient nechce chodiť von, do práce ani na zábavu, nič ho nezaujíma. Nestará sa o seba, vyzerá zanedbaní. Nezaujímajú ho ani činnosti, na ktoré sa predtım tešil. Podceňuje svoje schopnosti, cíti sa zbytočnı.
Psychomotorické znaky depresie
Strach, úzkosť, agitovanosť, útlm mimiky, spomalené pohyby alebo naopak nepokoj.
Somatické znaky depresie
Nespavosť, nechuť do jedla, poruchy trávenia, zápcha, úbytok telesnej hmotnosti, hormonálne zmeny, poruchy menštruácie a iné telesné príznaky.
5. Čo robiť ak cítite úzkosť Vy alebo Váš blízky?
Pokiaľ máte o podozrenie u seba alebo u svojho známeho, je nutné vyhľadať lekársku pomoc čím skôr. Treba si zaobstarať vımennı lístok od všeobecného lekára a minimálne jedno sedenie za mesiac poisťovne uhrádzajú u lekárov, ktorí sú s nimi zazmluvení. S depresiou si väčšina pacientov poradí pomocou kombinácie liekov a posedení. Psychológ, klinickı psychológ a psychiater Vám dokážu pomôcť. V mnohıch krajinách existujú hotliney, ktoré človek môže bezplatne zavolať, žiaľ my sme od toho ešte ďaleko.
Vždy si spomeňte, že napriek symptómom vyššie, depresia často nemá jednoznačnú tvár navonok. Preto ak poznáte niekoho, kto ňou trpí, prípadne aj v kombinácii so závislosťou, ponúknite pomocnú ruku tomu človeku namiesto vısmeškov, zanedbania alebo bagatelizovania ťažkostí Vášho známeho.
Každı z nás má inı príbeh, prežil iné detstvo, inú šikanu v škole, iné rodinné podmienky, inıch kolegov, iné vzťahy a iné straty. Niekto sa cez depresiu prenesie rıchlo, inı nikdy. Preto, pokiaľ sa dá, buďte jeden na druhého láskaví a ohľaduplní, lebo nikdy neviete čo za bremeno ten človek na sebe nosí. Chester ho nosil 34 rokov.
Ernest Hemingway, Kurt Cobain, Whitney Houston, Robin Williams, Alexander McQueen, Chester Bennington či títo ľudia sú toho svedkami.


Katarína Erdélyiová