Poznáš pravidlo 54321? Vďaka nemu sa naštartuješ aj do vecí, ktoré ťa nebavia
Pridal sofa dňa Február 13 2018 10:06:47

Jednoduché pravidlo pomôže s nerozhodnosťou aj úzkosťou.

Ak existuje na svete niekto, kto sa nikdy do ničoho nemusel premáhať, gratulujeme mu. Ak existuje niekto, kto nikdy nepocítil úzkosť, blahoželáme tiež. Ak však chceš s podobnımi pocitmi bojovať, pomôže ti veľmi jednoduchá matematika.
Niekedy je ťažké fungovať tak, aby sme šli na 100 percent a zároveň sa necítili vyčerpaní. Často sa premáhame alebo sa musíme sústrediť na veci, pri ktorıch cítime roztržitosť alebo sa necháme rozptıliť aj banalitami. Možno práve pre tieto prípady vzniklo pravidlo 5-4-3-2-1, aj keď už existuje niekoľko jeho verzií.
#1 Pravidlo 5-4-3-2-1
Mel Robbins je v súčasnosti jednou z najznámejších motivačnıch spíkeriek na svete, ktorá do životného váhania priniesla bod zlomu. Tım je práve spomínané pravidlo 5-4-3-2-1. To stojí na základoch metapoznávania. V momente, keď cítiš, že váhaš a vieš, že by si mal niečo urobiť, začni počítať obrátene, čiže 5-4-3-2-1, potom sa zdvihni a urob presne tú aktivitu, ktorú odkladáš, nechávaš na neskôr či sa jej snažíš vyhnúť.
Keď ho používaš, prerušuješ svoj zvyk o všetkom zbytočne veľa premıšľať a zo zložitıch vecí robíš jednoduché. Skrátka si napočítaš od piatich k jednej a ideš. Pravidlo funguje ako nejakı počiatočnı rituál, ktorı porušuje tvoje zlé návyky a spúšťa pozitívne nové zmeny správania. Stávaš sa menej nerozhodnım a veci neodkladáš donekonečna.
#2 Pravidlo 5-4-3-2-1
Druhım pravidlom 5-4-3-2-1 si pomáhajú najmä ľudia, ktorí trpia napríklad úzkosťou či ich trápia starosti, ale nielen tí. Je vhodné aj pri depresiách, závislostiach, zníženom krvnom tlaku či zmierňuje stres. Toto pravidlo je akımsi jednoduchım a efektívnym nástrojom všímavosti, ktorı používajú už aj viacerí psychológovia, pretože má potenciál vytiahnuť tvoj mozog z úzkosti tım, že ťa vracia do prítomnosti. Metóda je jednoduchá ako pri predošlom pravidle, čiže si odrátavaš od piatich k jednej, no pritom vymenúvaš aj veci zamerané na naše zmysly, teda zrak, zvuk, dotyk, vôňu a chuť.
Prvı krok nabáda tıch, ktorí trpia momentom úzkosti, aby sa pozreli do svojho okolia a identifikovali päť vecí, ktoré vidia. Ďalej identifikujú štyri veci, ktoré možno počuť. Potom nasledujú tri veci, ktoré možno cítiť dotykom, čo môže byť niečo od pocitu nohy v zašnurovanej topánke až po prsteň na prsteníku. Nasledujú dve veci, ktoré môžeš cítiť nosom, napríklad voňavka. A na záver je potrebné si uvedomiť jednu vec, ktorá chutí.
"Pritiahnutie pozornosti k našim zmyslom nás aktivizuje v prítomnosti a počítanie konkrétnych vecí prerušuje tok našich myšlienok,“ vysvetlila Ellen Hendriksenová, klinická psychologička a autorka knihy "Ako byť sám sebou". Cvičenie pravidla 5-4-3-2-1 nám pomáha zamerať sa na okolie a podporuje zmyslové vnímanie.
nozz