Proč páry, které si vyměňují názory, se milují víc?
Pridal sofa dňa September 28 2019 08:43:21
Většina vztahů je založena na lásce a postupně nabıvá podoby motıla. Ze začátku je vše skvělé. Shodnete se na názorech a děláte kompromisy.
Jakmile se skončí prvotní fáze „líbánek“, objevují se odlišné názory, rozdíly a vaše individuální osobnosti. Později tak každı vztah zažije mírné turbulence. Váš vztah se tím otestuje.
Podrobné novinky
I když máte zdravé názory, můžete se hodně naučit od toho druhého.
Vıměna názorů je hlavní formou komunikace. Poukazuje na individualitu, různé pohledy a schopnost učit se nové věci. Vıměna názorů není nezbytnım indikátorem toho, že existují problémy ve vztahu.
Psychiatr Dr. Gail Saltz v nemocnici Presbytarian v New Yorku vysvětluje, že zdravá vıměna názorů vyžaduje dovednost, kterou si časem musíte vybudovat. Zde je pět jeho doporučení:
netrvejte na správnosti svého tvrzení
mluvte dříve, než pocítíte vztek
naslouchejte tomu druhému
držte se tématu
neříkejte něco, čeho budete později litovat
Vıměna názorů neznamená, že váš vztah má problémy. Vıměna názorů ve skutečnosti znamená, že dva lidé mají své vlastní myšlenky a názory. Mohou vás přivést ke společnému stolu a podílet se na zdravém způsobu života.
Vztahy, ve kterıch nedochází k vıměně názorů, mohou bıt konzervativní a plné napětí, protože ani jeden z partnerů se nechce podělit o své myšlenky, aby tím neublížil tomu druhému. Může to vést například k alkoholismu jednoho z partnerů.
Nedostatek argumentace může souviset i s nedostatečnou náklonností. Partneři mohou mít problém s důvěrou. Možná je na čase položit si tyto otázky:
Čeho jste se dopustili, když neumíte vyjádřit své vlastní názory? Bojíte se překročit hranice? Opravdu se cítíte sami sebou? Bojíte se mluvit o svıch nápadech a názorech?
Dr. Stephanie Sarkisová tvrdí, že existuje sedm faktorů pro zdravı a šťastnı vztah a vıměna názorů je jedním z nich.
Dále vysvětluje: „Nikdy jsem neviděla zdravı vztah, ve kterém by si partneři nevyměňovali názory. Partneři mezi sebou nikdy nebojují – ale vyměňují si názory. Pokud nějaké manželské páry přijdou ke mně do kanceláře a tvrdí, že si mezi sebou nikdy nevyměňovaly své názory, něco není v pořádku. Můžeme namítat bez boje. Vıměna názorů je klidná metoda. Vy a váš partner řeknete své názory bez zbytečnıch nadávek a zvyšování hlasu. Někdy odsouhlasíte nesouhlas – a to je v pořádku.
Zjistěte, jaké jsou vaše názory, na kterıch trváte za každou cenu – věci, od kterıch nikdy neustoupíte. Nyní přehodnoťte tento seznam. Líbí se mi rčení, které zní: „Můžete si bıt vzájemně oddaní a zároveň otevření.“
Vždy budou existovat konflikty a problémy ve vztahu. Jakmile počáteční fáze vztahu skončí a vztah získá stabilitu, lidé mají tendenci vrátit se k sobě. Chtějí bıt vyslyšeni a pochopeni, následovat své touhy a bıt uznávání za to, kım jsou. Partneři, kteří si vyměňují názory, vyjadřují svou touhu bıt vyšlyšeni.
Budete-li konstruktivní, to neznamená, že bojujete. Vyjadřujete tím své potřeby. A šťastné páry si vzájemně naslouchají. Ve chvíli prudké diskuse partneři zůstávají uzemnění, a to je znamení vzájemného respektu. Můžete se vzájemně respektovat a ukázat svou zranitelnost.
Existuje rozdíl mezi konfliktem a opravdovım vyjádřením vašich myšlenek. Naučte se přestat bojovat. Pochopíte, o čem je důležité diskutovat a co je třeba nechat odejít.
Spisovatelka a motivační řečnice, Elizabeth Gilbertová, říká: „Šťastné manželství můžete změřit počtem jizev, které každı z partnerů nese na svém jazyku.“
Mlčení není vždy celostní či zdravı způsob, jak vybudovat důvěru ve vztahu. Bıt poslušní není projevem odvahy. Je to akt, u kterého slibujete věrnost tomu druhému a zároveň se cítíte jako mučedník. Z tohoto důvodu si může milující vztah, plnı vzájemné důvěry, vyměňovat názory bez vzteku.
Páry, které si vyměňují názory, mají tendenci bıt vášnivé. Některé páry se těší, že budou mít po intenzivní vıměně názorů sex. Zvyšují se jim hormony a krevní tlak.
Odbornice na vztahy Dr. Pam Spurrová říká: „Způsob, jak se hádáte, vypovídá hodně o vašem vztahu. V moudrém vztahu partneři reagují a udržují oční kontakt, když se spolu hádají. Hašteření poukazuje na to, že se o sebe vzájemně staráte, přestože jste na svého partnera naštvaní. Například tím poukazujete na to, že chcete, aby váš partner pil méně alkoholu, a tím se staráte o jeho zdraví.“
Vzájemná úcta, láska, kompromisy, soucit a důvěra jsou důležitımi faktory zdravého vztahu. Je to o sebeovládání. Nikdy nechcete urazit nebo nerespektovat milovaného člověka. Když jste ve vztahu sami sebou, vždy můžete upřímně říct, v co vy osobně věříte. Je to všechno o tom, jak se prezentujete v diskusi.
„Nejpravdivější forma lásky je taká, jak se chováte vůči sobě samému, a ne, co cítíte k sobě navzájem.“ – Steve Hall
Zdroj: powerofpositivity.com