čitaj viac,,,,
Pridal sofa7 dňa Marec 11 2022 08:22:46
Podrobné novinky
V době žlučníku (23:00 – 1:00 hod.) začíná nejvhodnější čas ke spánku. Když teď své tělo v klidu uložíme, může začít naše vnitřní očista a regenerace. Tento proces však v zásadě neprobíhá tak klidně, jak se na první pohled zdá, spíše se dá říci, že teď mu konečně poskytneme dostatek klidu, aby mohl proběhnout. Přestaneme své tělo neustále nutit do klusu svými přáními a rozkazy, a tak nyní konečně může začít zpracovávat a vyloučit všechno, co zůstalo přes den ležet. Spánek je pro tělo časem reorganizace a úklidu.
Tím se dostává do hry i žlučník. Jedná se především o záchytný orgán pro žluč, která průběžně vzniká v játrech. Žluč je tekutina, která vzniká částečně jako odpad a vylučovací produkt jater, má však zajímavé další využití v trávicím systému. Pomocí žluči se játra zbavují mnoha látek rozpustných v tucích, jejichž vylučování vodní cestou systémem ledvin není možné. K těmto látkám patří například nažloutlé žlučové barvivo bilirubin, tuk cholesterol a fosfát lecitin. Žluč za tím účelem obsahuje vodu, minerální látky (např. vápník) a žlučové kyseliny. Hormony, léky, jedy a usazující se látky jsou rovněž vyloučeny játry prostřednictvím žluči do střeva. Vylučování žluči je vlastně čistící program jater, která vyměšují denně asi půl litru této tekutiny.
Žluč má ještě druhou, neméně důležitou funkci v tenkém střevě. Žlučové kyseliny mohou emulgovat tuky na nejmenší kapičky a rozpouští ve vodě nerozpustné mastné kyseliny. Teprve pak se v tenkém střevě mohou pustit do díla enzymy štěpící tuky a produkty štěpení pak mohou střevní stěnou přejít do krve. Pro střevo je také žluč účinným čistícím prostředkem, protože jinak by mělo mnohem větší problémy s tuky, nerozpustnými ve vodě. V rýhách střevních stěn bychom měli více usazenin a nepříznivě by to ovlivnilo rovněž střevní flóru a stolici.
Protože žluč, přitékající žlučovodem, je to první, co se v tenkém střevě účastní trávicího procesu, je žlučovod uzavřen svěračem, který žluč zahradí, pokud jí není potřeba. Díky této hrázi žluč zůstává ve žlučníku, kde je zachycena, uložena a zahuštěna odnětím přebytečné vody. Při tomto zahušťování mohou vznikat žlučové kameny, pokud je žluči příliš vysoký obsah bilirubinu, cholesterolu nebo vápníku.
Funkcí hruškovitého žlučníku je jen uchovávat žluč a propouštět ji přesně v okamžiku, kdy je jí potřeba. Žlučník musí umět rozhodnout, jak dlouho má uchovávat průběžně vznikající žluč a kdy ji má nasadit do akce. Také naše duševně-mentální rozhodovací schopnost souvisí s naším žlučníkem. Nadměrná funkce se projevuje např. zuřivostí, s jakou se pokoušíme prosadit naše rozhodnutí, když se setkáme s odporem. Nedostatečná funkce se zase projevuje neschopností se rozhodovat, vymlouváním se, nebo snahou přenášet odpovědnost na druhé.
Doba žlučníku je tedy v souladu s jeho funkcí obecně časem úklidu. Když ulehneme ke spánku, začne se, obrazně řečeno, úklidová četa hemžit tkáněmi, aby konečně zahájila regenerační cyklus těla. V tomto čase začne rovněž proudit žluč do tenkého střeva, z čehož vyplývá, že přechod tuku do krve má svůj vrchol o něco později (asi ve 2:00 hod.). Nyní probíhá také úklid střeva. Ve žluči jsou rozpuštěné rovněž odpadní produkty, které nyní do tlustého střeva, na jehož konci jsou uloženy až do ranního vyprázdnění.
Podobný úklid probíhá i na duševní úrovni. Večer, kdy jsme ještě vzhůru, můžeme zpracovat pouze to, co nalezne cestu k našemu bdělému vědomí. A přece poté, co jsme strávili večer a měli jsme spoustu času ohlédnout se za prožitým dnem, zůstává nám ještě mnoho dalších, podvědomých dojmů a zážitků. Ty mohou být „uklizeny“ až ve snu. Nejdříve jsou na řadě „úklidové sny“, s jejichž pomocí definitivně zpracujeme všechno, co se přes den stalo.
Mohou přijít také noční můry, zvláště když jsou v našem vědomí velmi tíživé záležitosti, jako jsou nevyřešené konflikty nebo šokující televizní výjevy apod. I tyto sny jsou pokusem našeho podvědomí o úklid.
Ve většině těchto „úklidových snů“ je řeč zase o rozhodování. Ve snu si v duchu přehráváme formou opakování často celou řadu různých možností řešení našich problémů. Přitom si vždy všímáme souvislostí a východisek záležitosti. Touto cestou – úplným přehráním nejrůznějších variant – získáme mnohem více podkladů pro rozhodnutí, než by nám mohla nabídnout sebe důkladnější logicko-racionální analýza. Pokud nyní padne naše rozhodnutí, série podobných snů pomine. A tak, jako žlučník poslal svým rozhodnutím žluč na cestu do tlustého střeva, vynoří se znovu naše odhodlání ze snu v končící noci v době tlustého střeva buď ve formě vzpomínky, nebo náhlého nápadu.
Pokud jsme si již úklid „odsnili“ nebo pokud sny tohoto druhu mají málo prostoru díky naší duševní vyrovnanosti a zdařilému zakončení dne, snové příběhy se změní. Vynoří se tvořivé, inspirující sny, které mají svým charakterem blíže k následující době jater.