3 najúčinnejšie diéty
Pridal sofa dňa Marec 21 2013 18:14:27
Prečo by ste sa mali púšťať do každej, o ktorej sa dočítate, keď si hneď môžete vybrať tie najlepšie /zdroj ALENA JURISOVÁ,
Podrobné novinky
Delená strava

Potraviny sú rozdelené do skupín, ktoré sa medzi sebou nemôžu ľubovoľne kombinovať. Nesmiete jesť napríklad mäso s ryžou či cestoviny so syrovou omáčkou.

Jednoduchı princíp

1 Mäso a ryby

2 Vajcia

3 Syry, mlieko, mliečne vırobky

4 Chlieb, zemiaky, ryža, bezvaječné cestoviny

5 Zelenina

6 Neutrálne potraviny: tvaroh, kyslomliečne vırobky, bryndza, cottage cheese, čerstvé syry, tuky – olej, maslo, margarín, bylinky, orechy a semená, želatína.
Jedlá z prvıch štyroch skupín nesmiete medzi sebou kombinovať, môžete ich však ľubovoľne dopåòať s piatou a so šiestou skupinou.

Ovocie
Aby sa v žalúdku nestretlo s inımi potravinami, jedzte ho polhodinu či hodinu pred ďalším jedlom.

časové rozostupy
Dodržujte intervaly medzi jedlami, inak nebude delená strava fungovať.
4 hodiny po mäse a rybách
3 hodiny po vajciach, syroch, mlieku, zemiakoch, ryži a bezvaječnıch cestovinách
2 hodiny po samotnej zelenine
1 hodinu po banáne
1/2 hodiny po ostatnom ovocí





Nízkotučnı jedálny lístok

Obmedzte tuky, no nevzdávajte sa ich úplne. Obsahujú síce dvakrát viac energie v jednom grame ako sacharidy a bielkoviny, no váš organizmus ich potrebuje na správne fungovanie.

Ako na to?
Denne by ste v jedlách nemali prijať viac ako 30 percent energie vo forme tukov. Vymeòte smotanové mliečne vırobky za nízkotučné, obmedzte tučné syry, majonézy, dresingy, zabudnite na vysmážanie a fritovanie, doprajte si viac chudého mäsa a rıb, radikálne ob­medz­­­te údeniny, salámy a konzervy. Vymeòte živočíšne tuky za rastlinné, používajte olivovı a repkovı olej.





Glykemickı index

čím vyššie glykemické číslo potravina má, tım rıchlejšie po nej stúpne hladina cukru v krvi. Telo prebytočnú energiu uloží do tukovıch zásob, hladina cukru onedlho prudko klesne a vás prepadne hlad. Potraviny s nízkym glykemickım indexom vás však zasıtia na dlhší čas a nemusíte sa báť útokov na chladničku.

Ako na to?
Do jedálneho lístka zaraďte potraviny s glykemickım indexom nižším ako 55 a vyhoďte všetko, čo má hodnotu viac ako 70. Potraviny s indexom medzi tımto rozpätím si dajte len zriedka. Jedzte päť- až šesťkrát za deò menšie porcie. Rastlinné oleje a tuky používajte s rozumom.
Zabudnite na: vırobky z bielej múky, bielu ryžu, rozvarené cestoviny, pečené zemiaky, hranolčeky, cukor, med, sladené nápoje, pivo, sladkosti a slané maškrty.
Občas si môžete dať: banán, celozrnnú ryžu, cestoviny uvarené al dente, kompót, müsli tyčinky, sladké jogurty, sušené ovocie, varené zemiaky, suché víno.
Pravidelne jedzte: biele jogurty, kys­lomliečne vırobky, mlieko, hydinové mäso, celozrnné pečivo, strukoviny ako šošovicu, fazuľu, sóju, hrach, špenát, tvaroh, brokolicu, karfiol, kapustu, avokádo, papriku,
orechy.

Naša rada
Podrobné tabuľky s glykemickım indexom nájdete na internete.