Nevera - čo je a čo k nej vedie
Pridal sofa dňa Máj 20 2013 09:28:02


Mimomanželské kontakty a mimomanželské vzťahy tradične pomenované pojmom nevera predstavujú v manželskej terapii závažnú a častú problematiku. V ich vplyve na manželskı vzťah zohráva dôležitú úlohu to, v akom vıvojovom štádiu manželstva k nevere došlo, či ide o záležitosť prevažne sexuálnu alebo emocionálnu, resp. či ide o náhodnı kontakt, sexuálnu promiskuitu alebo dlhotrvajúci vzťah k jednej osobe. Všetky druhy nevery ohrozujú manželstvo možnosťou akútnej alebo chronickej citovej reakcie oklamaného partnera, ak dôjde k jej odhaleniu. Dlhotrvajúci mimomanželskı vzťah naviac ohrozuje manželstvo nebezpečím vzniku emocionálnej závislosti neverného partnera na mimomanželskom partnerovi.
Podrobné novinky
Definovať neveru je dosť zložité, pretože jej ponímanie je pre každé manželstvo individuálne. Vo všeobecnosti v našom kultúrnom kontexte ju definujeme ako milostnı pomer s inou osobou, ako tá, s ktorou žijeme v manželskom zväzku.

Rozoznávame niekoľko základnıch typov nevery, z ktorıch sú niektoré viac a niektoré menej ovplyvniteľné poradenskım procesom.

1.ODSKOK – jednorázová, často náhodná záležitosť bez citového vzťahu, je to „využitie“ resp. podľahnutie príležitosti bez prítomnosti citov. Nie je tu viazanie sa na konkrétnu osobu. Môže byť dôsledkom potreby dokázať si vlastnú sexuálnu schopnosť alebo dôsledkom sexuálnej núdze (odlúčenie manželov...).

2.DOBRODRUŽSTVO – tu hrá dôležitú rolu sexuálna zvedavosť, snaha o spestrenie života, po poznaní nového. Jej cieľom nie je otriasť manželstvom žiadneho z partnerov. Je krátke, nezáväzné a je vnímané ako prechodnı doplnok k manželskému vzťahu.

3.VZAH – dlhodobı pomer, pri ktorom vzniká citová väzba. Má svoje vıvojové štádiá podobajúce sa štádiám manželského vzťahu. Tım, že pri tomto type nevery sú v danom vzťahu obaja jej aktéri citovo zaangažovaní, vzniká problém dvojitého života a vzniku akéhosi alternatívneho manželstva.

Jednou z najčastejších otázok klientov, ktorí sa ocitli v polohe podvádzaného partnera je pıtanie sa PREčO? PREčO MI TO PARTNER UROBIL? AKİ MAL NA TO MOTÍV? čO HO K TOMU VIEDLO?


Z vlastnej psychologickej praxe môžem povedať, že existuje veľké množstvo typov motivácií nevery. Za najrozšírenejšie môžeme považovať napríklad:

1. Túžbu po zmene a po úniku z prostredia, v ktorom je človek nespokojnı so sebou, či svojím partnerom a naivne túto spokojnosť hľadá v náručí niekoho iného, namiesto toho, aby túto nespokojnosť riešil konštruktívnymi spôsobmi.

2. Potreba zbaviť sa pocitov neistoty a menejcennosti, čo súvisí so snahou kompenzovať neúspechy a zlyhania z inıch sfér života vo sfére milostnej. človek je už raz takı, že potrebuje mať pocit úspechu, pocit, „že na to mám“ a vratká pôda mimomanželskıch vzťahov je pre tento účel často lákavá.

3. Panika životného bilancovania – to je často ďalší z motívov nevery. Je to stav uvedomovania si, keď „unikajú šance mladosti“ a to vedie k túžbe po zmene a po novıch zážitkoch. často ide o pocit prázdneho hniezda zužujúcich sa príležitostí. Hovorí sa tomu aj fenomén zatvárajúcich sa dverí.

4. Neraz motivácia je ÚčELOVÁ – keď cieľom nevery je „potrestanie“ partnera, napríklad pre jeho nevšímavosť, neochotu tráviť spoločne voľnı čas. Cieľom môže byť podnietenie jeho žiarlivosti a záujmu zo strany partnera.

5. Citová deprivácia – keď nevera je dôsledkom citového strádania v manželstve, ak ide o určité prejavy vzájomného odcudzenia sa, nezáujem jednej strany o svojho partnera, alebo ak ide o idealizované hľadania „pravej lásky“ u citovo labilnıch ľudí. To je napríklad aj princíp kúpeľovıch lások. Ak som doma s niečím nespokojnı, ak mi u partnera niečo chıba a nekomunikujeme o tom, hrozí riziko, že napr. v kúpeľoch stretnem človeka, ktorı mi túto chıbajúcu potrebu nasıti a som zrazu v siedmom nebi. Odtiaľ je iba skok k milostnej afére, pričom si neuvedomujem, že v inıch oblastiach spoločného života mi môj partner vyhovuje. Avšak v danej chvíli som oslepenı naplnením potreby, ktorú som dlhodobo strádal. A problém je na svete.