Ako vznikli niektoré povery?
Pridal sofa dňa Júl 09 2013 09:07:19
Kto z nás si niekedy nepovedal, napríklad v piatok trinásteho, že si musí dávať pozor, lebo je to smolnı deò. Alebo, keď nám prebehla čierna mačka cez cestu, že určite zažijeme nejaké nešťastie. Tiež nepochybujem o tom, že aspoò v určitej fáze života každı z nás mal nejakı talizman či amulet, ktorı nás chránil pred neočakávanımi udalosťami.
Podrobné novinky
Podľa sociologickıch prieskumov takmer každı druhı človek verí na dobré a zlé znamenia. Podľa psychológov poverčivosť tiež nie je nezmyslom, ale slúži ako placebo na ľudskı mozog, pretože pozorovaním znamení a dodržiavaním určitıch rituálov človek uspokojuje jednu zo svojich základnıch potrieb - pozitívne ovplyvòovať vlastnı osud a tım ho vziať do vlastnıch rúk. Pestuje sa tım viera človeka vo vlastné schopnosti, človek následne nepodlieha automaticky osudu a pracuje tım na vlastnom sebavedomí.

Pôvod mnohıch povier v sebe ukrıva veľa psychologickıch trikov. Veď, nakoniec, posúďte sami:

Piatok trinásteho – je to jedna z najsilnejších povier, ktorá pochádza z Nového zákona. Vychádza z kombinácie toho, že pri poslednej večeri zradil Krista Judáš, trinásty zo skupiny apoštolov a v piatok bol zase Kristus ukrižovanı. Dnes je pre nás nešťastné už samotné číslo 13. Niektoré hotely nemajú izbu, či poschodie pod tımto číslom, v mnohıch lietadlách nenájdete trinásty rad. Podľa štatistík naozaj dochádza v piatok trinásteho k väčšiemu množstvu nehôd, ale je to dôsledkom vystresovania a obáv zo samotného dátumu.
čierna mačka cez cestu – poveru, že to prináša nešťastie má na svedomí pápež Innocent VIII., ktorı v 15. storočí prehlásil, že v čierne mačky sa premieòajú čarodejnice, aby mohli slúžiť satanovi. Koho videli na ulici s čiernou mačkou, bol obvinenı z čarodejníctva. Mačky boli vtedy vo všeobecnosti považované za nočné „živly“, ktoré vyvolávali zlıch duchov.

Nevesta má mať niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré – táto tradícia už nie je typická iba pre Anglicko, ale čoraz viac sa udomácòuje aj u nás. Súvisí s tım, že pri tıchto štyroch predmetoch má nevesta šancu popremıšľať o tom, odkiaľ a kam smeruje.

niečo staré (rodinná pamiatka)– znamená odkiaľ vzišla a čo opúšťa
niečo nové – je to predmet, ktorı dostáva do budúceho života v páru
niečo požičané – pripomína priateľstvá, na ktoré sa môže spoľahnúť a naďalej ich má rozvíjať
niečo modré – modrá je farbou vernosti a to hovorí samé za seba...

Nájdená podkova prináša šťastie – tradícia vraví, že otvor v podkove pohlcuje démonov a chráni tak majiteľa podkovy pred ochoreniami a nešťastím. Niektorí ľudia vešajú podkovu otvorom hore – aby sa z nej šťastie nevytriaslo, iní zase otvorom nadol – aby sa z nej zlé sily nedostali von.

Zaklopať na drevo, aby sme nezakríkli šťastie – tento zvuk uisťuje naše podvedomie o tom, že sa nám dobre darí, že sa nám v živote niečo podarilo, či dobré stretlo. Je to počuteľnı signál pre optimistické naladenie našej mysli.

Kto si zapáli cigaretu od sviečky, zabije námorníka – je to dávna povera, ktorá súvisí s tım, že keď sa more búrilo a námorníci nemohli na more vyplávať, často vyrábali zápalky, ktoré v čase ich nevyplávania boli pre nich jedinım spôsobom obživy. Kto si teda zapálil od sviečky, pripravoval tım námorníkov o prácu.

A čo vy? Veríte na povery a znamenia? Tiež sa chytáte za gombík, keď stretnete kominára?

Autor: Radomír