Vedenie ľudí a sebamanažment
Pridal sofa dňa Október 10 2013 12:54:24
Prečo muži nerozumejú ženám?
Väčšina zmiešanıch pracovísk zápasí s vıraznım problémom - muži sa nevedia dohodnúť so ženami a naopak. Vysvetlenie, že "muži sú z Marsu, ženy z Venuše", nestačí. Aj keď sú z jednej dediny, nie a nie si porozumieť...
Podrobné novinky
Fyzické a psychické rozdiely
Medzi mužom a ženou sú skutočne rozdiely - fyzické i psychické. Žena má obvykle nižšiu pôrodnú hmotnosť ako muž. Maximálnu telesnú vıšku dosahuje už v 14. roku, čo je o štyri roky skôr ako u muža. Má redšiu krv, a teda má aj nižšiu schopnosť maximálneho krátkodobého vıkonu. Má ale viac podkožného tuku, ktorı zlepšuje jej vıdrž - žena vydrží viac ako muž. Mozog ženy je o 5% menší, ale má vyššiu hustotu, takže rozdiel vo veľkosti sa nepremieta do vıšky IQ.
Žena navyše spracováva informácie inım spôsobom. Snímky mozgu muža a ženy počas hovorenia odhalili, že pri reči sa u ženy zapája omnoho viac mozgovıch centier, a to aj obraznıch. Aj pri dekódovaní signálov funguje ženskı mozog podobne. Spomeòte si na slávnu slečnu Marplovú od Agathy Christie! Kım muži zvyknú myslieť logicky, ženy "fungujú" na základe analógií...
Vyrastáme inak
Rozdiely medzi mužmi a ženami sú dané vıvojom, čiže špecializáciou každého pohlavia na iné funkcie. A v rámci vıvoja dochádza k tomu istému zvratu ako v ekonomike - miesto špecializácie dnes nastupuje globalizácia. Muž preberá aj časť vıchovy detí, kım žena sa udomácnila na pracovisku. Myslí však ešte stále ako matka, vyživovateľka a udržiavateľka rodiny.
Pre mužsky dominované pracovisko je to novı, nepochopiteľnı prvok. Kım sú muži medzi sebou, vıborne si rozumejú. Ženy do ich usporiadaného porozumenia vnášajú chaos.
Rozdiely medzi mužskım a ženskım správaním sa kódujú už v detstve. Malé deti sú stále s matkou. Dievčatká ju napodobòujú, kım chlapcom v tom čase mužskı vzor chıba a preto si ho nahrádzajú tım, že sa snažia za každú cenu odlíšiť od všetkého "babského".
Neskôr dotvárajú správanie chlapcov a dievčat ich detské hry. Chlapci hrávajú súťaživé hry, kde sa učia presadzovať, ovládať, vyjednávať, vyhrávať i prehrávať. Dievčatá sa v svojich hrách učia spolupracovať, prispôsobovať sa, robiť kompromisy v záujme udržania dobrıch vzťahov, extrapolovať úmysel na základe indícií a vytvárať atmosféru pochopenia a nedôležitosti vıhry.
Máme iné prednosti
Z toho sa vyvinuli aj odlišné silné a slabé stránky mužov a žien v biznise. Kım muži sú trénovaní v súťaživıch hrách, pre ženy je každı stret otázkou existenčnou: "buď-alebo". Muži automaticky zo svojich detskıch hier poznajú pravidlá, podľa ktorıch sa hrá, a dodržiavajú ich aj v neskoršom živote. Na biznis pozerajú ako na hru a berú veci menej osobne. Sú preto lepší parlamentári či diplomati a ako vojaci lepšie poslúchajú i udieľajú rozkazy. Okrem toho si z detskıch hier odniesli schopnosť vyjednávať v záujme svojho maximálneho úžitku. A majú ešte jednu vlastnosť, ktorá ženy uvádza do zúfalstva - aj keď porušiť pravidlá je neprípustné, prispôsobiť si ich danému cieľu sa považuje za šikovnosť...
Ženy sú zvyknuté nedôverovať prostrediu (je to dané menšou telesnou silou) a preto majú s rozkazmi svoje ťažkosti. Orientujú sa podľa zmien v prostredí a pokiaľ im pravidlá neumožòujú dosiahnuť cieľ, tak pravidlá jednoducho vysadia. (Toto dovádza mužov do zúrivosti.) Ak sa však raz na nejakom pravidle vıslovne dohodnú (to však ženy robia nerady), potom ho držia i za cenu sebazničenia. A preto sú ženy zlé konkurentky v biznise. Neberú ho ako hru, ale ako boj o prežitie - a len màtvy nepriateľ nemôže ublížiť...
Na druhej strane - ženy sú lepší pozorovatelia. Sú trénované všímať si aj "nesystémové" veci. častejšie dávajú veci do vzájomnıch vzťahov a sú tak schopné s vyššou presnosťou prognózovať vısledok. Vedia odhadnúť človeka a jeho úmysel len na základe reči tela a mimiky. Z polohy hlasu vedia vyvodiť náladu a úmysel.
A majú ešte jednu vıhodu oproti mužom - ich nespútanosť pravidlami im umožòuje rıchlejšie a pragmatickejšie riešiť problémy. Lepšie sa orientujú v chaose. Ich zraniteľnosť ich naučila robiť dvojaké opatrenia - ošetriť okamžitı stav ohrozenia ("záchrana seba") i odstránenie hrozby v budúcnosti ("ochrana potomstva").
Muži o ženách
Muži kolegyniam vyčítajú prílišnú emocionalitu, nekoncentrovanosť, nevyspytateľnosť a úskočnosť.
Emócie podľa muža na pracovisko nepatria. Sú vec čisto súkromná. Ženy toto rozlíšenie nerobia. Dávajú najavo svoju neľúbosť i podráždenie a potom sa čudujú, keď chlapi ich opodstatnené námietky zmetú zo stola s tım, že "to je osobná nevraživosť".
Nekoncentrovanosť vyplıva z toho, že pri hovorení sa zapája u ženy viac mozgovıch centier. Žena si všíma širšie súvislosti a snaží sa ich partnerovi priebežne vysvetliť. Preto sa často "zacyklí" a stratí niť rozhovoru skôr, než sa dostane k podstatnému.
Pod nevyspytateľnosťou sa skrıva ženská schopnosť priebežne meniť pravidlá a používať pri riešení problémov aj také techniky, o ktorıch muži netušia alebo sú pre nich tabu (napríklad rozhodovanie na základe analógií). Do tohto obvinenia spadá aj ženská skúsenosť, že o nič netreba žiadať priamo, ale že stačí len naznačovať. Muži robia len to, o čo ich požiadajú. A tak sa im stále zdá, že žena chce niečo iné, než hovorí.
Úskočnosť je tiež daná ženskou schopnosťou porušovať pravidlá, manipulovať pomocou emócií a bojovať "z úzadia". Muži sú zvyknutí vyhlásiť boj, vybojovať ho a potom sa podľa možnosti pomeriť alebo odkázať na najbližšiu príležitosť revanše. Ženy boj nevyhlásia, bojujú všetkımi dostupnımi prostriedkami ("účel svätí prostriedky") a boj končí likvidáciou jedného z bojujúcich. Veľmi často zneužívajú ochrancovskı pud mužov - nájdu si medzi kolegami niekoho, kto ich šarvátky vybojuje miesto nich.
Ženy o mužoch
Ženy kolegov vinia z toho, že sú prehnane logickí, kariéristickí, šovinistickí a "hnidopiši".
Snaha každú vec logicky rozobrať a zvážiť privádza pragmatické ženy do zúfalstva. Pamätám sa, ako mòa vedeli rozzúriť moji kolegovia, keď som nastolila problém a čakala rıchle, operatívne riešenie. Obaja si sadli a dlhé hodiny rozoberali problém zo všetkıch strán. Prišli pritom na zaujímavé a nezanedbateľné zistenia, ale ja som si medzičasom "zahasila", čo sa dalo - a oni to na záver veľkoryso skritizovali.
Kariérizmus mužov vnímajú ženy cez ich schopnosť použiť lakte a manipulovať mienku nadriadenıch, keď sa chcú presadiť. Mužom vždy ide o získanie maximálnej vıhody bez ohľadu, na čí úkor to bude. Ženy, vychovávané k vzájomnım vıhodám, nie sú schopné mužskı postoj akceptovať, hoci zjavne vyplıva z ich potreby presadiť sa a obhájiť svoje miestočko na slnku. Ženu preto často vinia mužov, že robia kariéru na ich účet.
Šovinizmus mužov pramení z toho, že nie sú zvyknutí na ženskú spoločnosť a nevedia, ako sa v nej zachovať. (Je to, mimochodom, to isté, čo zažíva žena, keď sa dostane do čisto mužského kolektívu.) často chlapi reagujú podráždene na ženskú manipulatívnu submisiu, a to tım, že sa začnú tvrdšie presadzovať. A kdesi na okraji vedomia chápu, že žena má vlastnosti, v ktorıch ich prevyšuje - a boja sa konkurencie.
"Hnidopich" v mužovi vyplıva práve z jeho fascinácie pravidlami, literou zákona a regulérnosťou postupov. To všetko sú prekážky brániace žene dosiahnuť, čo chce. Všimnite si, ako často sa muži bavia o predpisoch, pravidlách a možnostiach ich rôznej interpretácie! A kedy ste pri takejto debate pristihli ženy?
Memento pre mužov
Pokiaľ máte kolegyne, ktoré vás rozčuľujú nedostatkom vecnosti, uvedomte si, z čoho vyplıva a aké vıhody vám spoločne môže priniesť. Upozornite kolegyòu, nech najprv vetou-dvoma povie, v čom spočíva problém, a že vy sa budete na pozadie potom pıtať sám. Vaša pomocná ruka ju prevedie spleťou informácií, ktoré je schopná poskytnúť, k tım, ktoré potrebujete počuť ako prvé.
Nebojujte nikdy bitky vašej kolegyne. Ak narieka pred vami, že ju šéf utláča, netıka sa vás to. Skúste vetičku: "A ako to vidí on?" Je to jasnı signál - a ženy vedia signály mimoriadne dobre interpretovať.
Nebojte sa spolupráce. Veľa žien je kreatívnych, ale chıba im chrbát, za ktorı by sa skryli. Urobte tandem. Vy čerpajte jej postrehy a obhajujte jej stanoviská voči ostatnım, pokiaľ vás o nich dokázala presvedčiť. Ale nespoliehajte slepo na jej názor. Overujte a preverujte - lebo nepoznáte všetky prostriedky, ktorımi vie žena manipulovať.
Nasadzujte ženy v oblastiach, kde môžu dosiahnuť mimoriadne vısledky - pri odhade partnera, zbieraní zákulisnıch informácií a vytváraní globálneho náhľadu na problém. Ukážte im, že ich v tejto funkcii absolútne akceptujete. Z času na čas ich pochváľte.
Memento pre ženy
Ak máte vystupovať pred mužskım publikom, utrieďte si myšlienku. Nepostupujte spôsobom "príčiny vzniku problému - problém - možnosti odstránenia", ale stavajte problém na prvé miesto. Musíte upútať mužskú pozornosť a udržať si ju. Používajte prehľadné členenie ("po á, po bé, po cé").
Pokiaľ vaše pocity vedú k istım záverom a vy o tom máte informovať kolegu, hovorte práve v opačnom poradí: "Myslím si, že... Dokladajú to tieto skutočnosti... A navyše som spozorovala/mám pocit, že..."
Nebojujte na život a na smrť. Zisťujte, podľa akıch pravidiel muži postupujú (keď sa ich spıtate, ochotne vám ich vysvetlia), a používajte ich aj vy. Neporušujte pravidlá. Ale pamätajte si, že ak sa vám podarí interpretovať ich v danom prípade podľa svojho, urobte to verejne - vyhráte a získate si ešte aj úctu okolia.
Nečakajte, že muži sa budú snažiť porozumieť vašim náznakom. Oni ich ani nezbadajú! Ak niečo chcete, povedzte to priamo a povedzte, prečo to chcete (vılučne racionálne argumenty!) a čo ste ochotná vy pre to urobiť. To je postup, akı vám vynesie aspoò potlesk a sympatie, ak už nie splnenie želania.
Neinterpretujte mužské vıroky. Berte ich ako to, čo sú - väčšinou sa za vırokom totiž nič iné neskrıva. A ak predsa áno, máte ešte vždy paletu protiopatrení, o ktorıch sa mužom ani nesníva...
Ako si porozumieť?
Ak máte problémy s mužmi/ženami v svojom pracovnom prostredí, môžem vám poradiť spôsob, ako ich riešiť bez toho, aby ste ich priznali (typická ženská manipulácia!). Na trhu existuje jedna vynikajúca kniha k tejto téme - Adrienne Mendellová: Jak myslí muži. Postavte sa do pozície, že nemáte čas na jej čítanie a chcete sa dozvedieť, čo v nej stojí. Požiadajte kolegu (kolegyòu), či by ju nečítal(a) a neinformoval(a) vás. Vo vzájomnıch diskusiách si potom môžete vyjasniť nejeden spornı bod.
Zdroj: Helena Reháková, Manažér