Ženy vs. muži: Unavenejšie, no vıkonnejšie!
Pridal sofa dňa December 15 2013 20:21:37
Ženy majú naozaj právo tvrdiť, že sú unavenejšie ako muži. Na príčine je totiž množstvo bilologickıch i psychosociálnych faktorov, ktoré ženy ťahajú po splnení povinností rovno do postele.
Podrobné novinky
Toto tvrdenie dokázali vısledky nedávneho vıskumu Centra pre kontrolu chorôb. K unavenosti sa tiež priznávajú samy ženy oveľa častejšie ako opačné pohlavie. Muži údajne nemajú takú potrebu spánku. Ženy sú náchylnejšie na spánkové poruchy ako nespavosť či únavovı syndróm.

Ženy zaspia skôr

Ak by sme to mali zhrnúť na pohlavia, ženy vo všeobecnosti zaspia a prebudia sa skôr ako ich polovičky, hoci idú do postele v rovnakom čase. Všetky tieto atribúty im môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy. Sú na ne dokonca oveľa náchylnejšie ako muži.

čítajte: Kvalitnı spánok základom nášho zdravia

Vıskum dokazuje, že zlı spánok ženám spôsobuje cukrovku 2.typu, srdcové choroby či zvıšenı krvnı tlak. Navyše sa zobúdzajú slabé a nie príliš dobre naladené.

Unavené, no naplno pracujúce

Rovnako tak podliehajú ženy príznakom stresu oveľa častejšie. Ide o bolesti hlavy a problémy s trávením. Aj so stresovım vypätím je spojenı pocit únavy. Chvíľka pokoja v spálni a natiahnutie svalov je žiaducim odpočinkom od hektického životného štılu.

Zaujímavou skutočnosťou je tiež to, že hoci sa ženy viac sťažujú na únavu, v práci nepodávajú nižší vıkon. Pričom nevyspatí muži sú vtedy vırazne neproduktívni.

Prečo sa nám po zotmení začína driemať?

Je vedecky dokázané, že ženy majú kratší i takzvanı cirkadiánny rytmus. Ide o biorytmus ovplyvòujúci naše celodenné fungovanie. Bunky v medzimozgu riadia aktivitu nášho tela podľa toho či je svetlo alebo tma. časť medzimozgu, epifıza, produkuje melatonín. Je to hormón tlmiaci našu aktívnosť. čím viac ho vyprodukuje, tım viac sa nám chce spať. Priebeh tohto rytmu je u rôznych ľudí odlišnı. Preto sa rozdeľujeme na nočné sovy najproduktívnejšie poobede a večer a rannıch škovránkov najbdelejších doobeda.

čítajte: Poobedòajšie zdriemnutie – kedy môže uškodiť?

Vıskum sa tıkal respondentiek v produktívnom veku, od 18 do 44 rokov. Nečudo, ženy sú v rodinách väčšinou jediné, ktoré vstávajú v noci ku svojim plačúcim deťom. česť jedinečnım chlapskım vınimkám! Ukázalo sa tiež, že muži pri zdieľaní postele narúšajú svojim partnerkám kvalitu spánku. Rozťahujú sa, kopú, vykladajú si na ne svoje ťažké končatiny a často chrápu. Môže to však byť aj úplne naopak. Súhlasíte?