Nerozhodnosť, alebo O strachu z rozhodovania
Pridal sofa dňa Február 13 2014 18:09:45
“čím vyššie vzlietneme, tım menší sa zdáme tım, ktorí nevedia lietať.”

-Friedrich Nietzsche


V živote sa človek neustále stretáva s voľbou. Je súčasťou jeho každodenného života, a tvorí základ ľudskej existencie. Myšlienka voľby bola mnohokrát rozoberaná vo filozofii i umení.

U mnohıch ľudí s možnosťou zvoliť si prichádzajú otázky. čo ak zvolím nesprávne? čo ak som to nemal/a robiť? čo ak to bude ZLÉ?

Tieto otázky – akıkoľvek je ich pôvod – sú nesprávne. človek je sám sebe pánom, má vlastné myšlienky a vlastné rozhodnutia, a ako takım by im mal dôverovať. Mal by mať ego dostatočne silné na to, aby sa zvládol rozhodnúť – a niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia.

Rozhodnúť sa znamená hıbať sa. Nekonečne dlho uvažovať, či je rozhodnutie správne, znamená báť sa rozhodnutia. Zo strachu z rozhodnutia vyplıva nerozhodnosť – najväčšia brzda života.//čitaj viac.....
Podrobné novinky
Som človek a na život mám len obmedzenı čas. Nebudem ho teda tráviť večnım premıšľaním o tom, čo je dobré, a čo zlé. Riadim sa momentálnymi potrebami – a tım, čo chcem. Dostatočne silná osobnosť sa zo zovretia strachu z rozhodnutia dostane jednoduchšie.

Je rozumnejšie, riadiť sa tım, čo chcem a tım, k čomu ma ťahá moja prirodzenosť, než tım, čo chcú iní. Iní príliš obmedzujú.

Okrem toho – kto dal inım právo rozhodovať o tom, čo je dobré, čo je zlé?

Predstavte si labyrint: nerozhodní ľudia na jeho začiatku a boja sa vkročiť dnu. človek schopnı rozhodnúť sa a niesť patričnú zodpovednosť doò vojde, a späť na štart už sa nevráti. ¼udia na štarte nemajú potuchy, ako labyrint vyzerá za treťou zákrutou – ako môžu tvrdiť, že zabočiť za òu je zlé? Netušia, aké to tam je, nepoznajú to – strach z nepoznaného je ľuďom prirodzenı. A keď sa masy boja tej istej nepoznanej veci, stane sa zlou.

človek by sa nemal báť rozhodnúť sa len preto, že existujú ľudia, ktorım sa jeho rozhodnutie bude zdať zlé – oni nežijú jeho život.

Ale čo ak sa v budúcnosti ohliadnem späť a uvedomím si, že nejaké moje rozhodnutie bolo zlé pre mòa?

človek je tvor omylnı – robí chyby, bez vınimky. Aj ja robím chyby, aj vy robíte chyby, všetci robíme chyby. Je treba si to uvedomiť a priznať, a nie sa tváriť ako bezchybnı vrchol tvorstva. človek, ktorı si to uvedomuje si musí tiež uvedomiť, že sa rozhoduje na vlastnú zodpovednosť – a ak si uvedomí že on sa rozhodol zle, musí prísť na to, že to bola jeho chyba – a nie snažiť sa to zhodiť na celı okolitı svet. Musí niesť následky a bolesť nesprávneho rozhodnutia – len pokiaľ bolo jeho!

Že z jedného zlého rozhodnutia vyplıvajú len ďalšie zlé rozhodnutia? Nesúhlasím. človek má vždy možnosť voľby ( či je slobodná, alebo nie – o tom inokedy ). Ak naskočí na jednu koľaj, symbolizujúcu zlé rozhodnutie, kedykoľvek – o hodinu, tıždeò či desať rokov – má možnosť preskočiť na vedľajšiu koľaj, ktorá symbolizuje to dobré. človek môže kedykoľvek prestať s fajčením či pitím – ak má dostatočne silnú vôľu. Bez vôle k zmene sú aj všetky liečenia nanič.

Treba si však držať na pamäti, že pojmy dobré a zlé sa v tomto prípade vzťahujú len na konkrétneho človeka – sú subjektívne. Pre každého môže byť dobrım to, čo je pre iného zlım a naopak. Preto, pokiaľ mu cudzím konaním nie je ubližované, mal by sa človek vyhnúť priamym útokom: Rozhoduješ sa zle. Vıhodnejšie je položiť otázku – semeno pochybností: Si si istı, že sa rozhoduješ dobre? K nej môže priložiť vlastnı názor.

častokrát je to práve tak nevinne sa tváriaca otázka, ktorá dokáže človekom pohnúť viac, než priamy útok. Preto ju volám semienkom pochybnosti – donúti človeka pochybovať, a premıšľať – samozrejme, ak toho je schopnı.

Život je o rozhodovaní sa a rozhodovať sa znamená žiť. Nezahadzujme teda životy v strachu z rozhodnutí – nie sú večné! Nakoniec by jeden omnoho viac ľutoval, že sa nerozhodol, ako že sa rozhodol zle//autor…by BRODZKO