Chıba vám dobrá nálada? Prebuďte si hormóny šťastia!
Pridal sofa dňa Marec 24 2014 10:18:31
Ste unavení, namrzení a nič vás nebaví? V tom prípade pomôže naštartovať šťastné hormóny.
Podrobné novinky
Viete, že hormóny, ktoré produkuje naše vlastné telo, nás robia šťastnımi, múdrymi, kreatívnymi, peknımi a sexi? Je teda najvyšší čas, aby ste ich naštartovali. Urobte to pomocou tanca, joggingu alebo zdravej vıživy. To, ako vyzeráme, ako sa hıbeme a cítime, alebo ako koncentrovane pracujeme, to všetko je otázka hormónov a nosičov neurónov. Spravidla sú všetky dobre zohrané, nerovnováha tıchto látok ovplyvòuje naše telo a dušu. Prezradíme vám, ako ich opäť správne nastaviť.

Skvelı doping DOPAMÍN
Keď sa cítite fantasticky, ste nabitá energiou a dobrou náladou, zaručene je za tım dopamín. Tento hormón je zárukou bezproblémového automatického pohybu, podporuje pozornosť, motiváciu a fantáziu. Keď vám dopamín chıba, cítite sa vyčerpaná a len s veľkou námahou prijímate informácie. Pre nakopnutie dopamínu sa často hıbte, choďte napríklad tancovať! Jeho produkciu v tele podporujú najmä intenzívne pohyby, pri ktorıch zladíte ramená a nohy a tım pádom aj pravú a ľavú časť tela.

Zásobáreò šťastia ENDORFÍN
Telu vlastné opiáty sú lepšie ako ktorıkoľvek umelı prostriedok proti zlej nálade. Ten vám len nasadí ružové okuliare, takže na chvíľu budete vidieť všetko skreslene. Dávka endorfínu pôsobí nielen omamne, ale robí nás odolnejšími voči bolesti. Aby ste podporili produkciu tohto vynikajúceho hormónu, venujte sa vytrvalostnım športom, pri ktorıch sa riadne zapotíte. Napríklad vytrvalostnım behom môžete únavu a ľahkú bolesť doslova vybehať. Avšak za predpokladu, že beháte aspoò trikrát do tıždòa 45 až 60 minút pomalším tempom, a to minimálne dva mesiace.

Posol správ ACETYLCHOLÍN
Za slovíčkom, pri ktorom si idete jazyk polámať, sa skrıva látka, ktorá cibrí mozog. Je to hormón, ktorı sa stará o rıchle sprostredkovanie informácií, podporuje koncentráciu a kreativitu. Keď nám táto látka chıba, začne haprovať aj naša pamäť. Aby ste podporili jej produkciu, potrebuje mozog tukom podobnı cholín, ktorı sa často získava z lecitínu – nachádza sa napríklad vo vajciach, v droždí, pečeni a obilnıch klíčkoch. estrogénu obsahujú sójové vırobky a ľanové semienka. Za pokus tiež stojí hormónová jóga. Špeciálne dıchacie a telesné cvičenia zamerané na žľazy udržia potom produkciu estrogénu v norme.

Maznavı hormón OXYTOCÍN
Pri láske je v hre predovšetkım hormón oxytocín. Podporuje nežnosť a uľahčuje zoznamovanie sa s ľuďmi, uvoľòuje spontánnosť a komunikatívnosť. Vylučovanie oxytocínu stimulujú masáže, ale aj rytmické dotyky a pohyby. Ideálny takt hladkania je 20 až 40-krát za minútu. V tomto takte inštinktívne hladkáme aj malé deti a psov. Nemeckí vedci zistili, že vystresovanım ženám klesne hladina stresa hladina oxytocínu v krvi, keď im partneri ešte predtım, ako sa začal stres, hladkali šiju.

Nočnı pracant MELATONÍN
Hormón, ktorı sa začne tvoriť s príchodom tmy, nás naprogramuje na spánok. Aj vnútorné hodiny sú riadené melatonínom. Prácou na zmeny, posunom času alebo stresom a psychickou záťažou môžete tieto vnútorné hodiny vyviesť z taktu. Aby ste tvorbu melatonínu nebrzdili, pred spaním nečítajte knihu pri ostrom svetle ani nepracujte za počítačom. Aj niektoré lieky a liečivá, napríklad betablokátory, môžu telu vlastnú produkciu melatonínu obmedziť.

Dobrá nálada SEROTONÍN
Hormón dobrej nálady sa produkuje nielen v mozgu, ale aj v nervovıch systémoch v čreve. Postará sa o to, aby sme boli veselé, uvoľnené a mali dobrú náladu. Hladinu serotonínu môžete zvıšiť pobytom na vzduchu za slnečného počasia a správnou stravou. Šťastnı hormón sa nachádza v banánoch, papáji a marakuji. Nájdete ho aj v orieškoch kešu a arašidoch, amarante, pšenici, rybách a tvarohu.

Vedeli ste, že...
… hormóny hrajú kľúčovú úlohu aj pri starnutí? Najmä dehydroepiandrosterón (DHEA), ktorı pre jeho schopnosti vedci nazıvajú aj wellness hormón? Ak chcete, aby ste ho mali dosť a cítili sa svieže do vysokého veku, treba sa pohybovať, cvičiť a aktívne trénovať svalstvo...
… v ľudskom organizme pôsobia hormóny hladu a nasıtenia?Nerovnováha medzi nimi vraj zapríčiòuje nadváhu a obezitu. Aby ste si udržali správnu hmotnosť, treba sa správne stravovať, jesť viac bielkovín a menej potravín s vysokım obsahom cukro
autor brona ,Mat