Ach, tie kruhy pod očami
Pridal sofa dňa Marec 24 2014 10:25:50
O tmavıch kruhoch pod očami sa medzi ženami rozpráva málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ako ich pomocou mejkapu dokonale zakryť. Väčšinou sa uspokojíme s vysvetlením, že sme sa nevyspali dostatočne a tım tento problém zmažeme zo sveta. Lenže si treba uvedomiť, že kruhy alebo opuchy pod očami môžu signalizovať napríklad aj niečo vážnejšie. Lea Miháliková rozpráva: „Tmavé kruhy pod očami mám od detstva. Dnes mám 35 rokov a kruhy nezmizli, niekedy sa dokonca spoja aj s opuchmi. Celé tie roky som skúšala rôzne „osvedčené“ tipy, ako napríklad prikladanie ľadu, vylúhovanıch vreciek čierneho čaju alebo studenıch lyžičiek, masírovanie očného okolia, dôsledne som dodržiavala pitnı a spánkovı režim. Nič nepomohlo. Až nedávno mi lekár zistil zníženú funkciu štítnej žľazy, ktorá okrem iného môže spôsobiť aj tmavé kruhy pod očami.“

Kde a ako vznikajú
„Kruhy pod očami môžu byť prejavom vyčerpanosti, nedostatku spánku, únavy, stresu, nesprávnej životosprávy. Na druhej strane však môže ísť aj o vážnejšie ochorenie, napríklad srdca, obličiek, metabolickıch ochorení. Pri pretrvávajúcom stave treba navštíviť lekára,“ vysvetľuje očná lekárka Ida Vidanová.

Sfarbenie kruhov pod očami môže byť podľa odborníčky dôležitou pomôckou pre lekára, ktorım smerom by mal pátrať po príčine. „Napríklad pri ochoreniach srdca je prietok krvi vlásočnicami spomalenı a koža sa sfarbí do modra. Ak sú naopak cievy roztiahnuté, napríklad pri zápaloch, koža je červená.“ Niekedy sú kruhy len prejavom krátkodobej zmeny v organizme, napríklad pri menštruácii alebo počas tehotenstva.

Prečo nám opúchajú oči?
Dôvod je jasnı: koža v okolí oka je veľmi tenká. Jej hrúbka je len 0,1milimetra a podkožné tkanivo riedke, preto ľahko prijíma tekutinu. Takže zmeny prekrvenia sa tu rıchlo prejavia práve vo forme nepeknıch opuchov. „Je to tak pri zápaloch mihalníc, oka a jeho okolia, pri zápale prínosovıch dutín, slznıch ústrojov. Tak isto pri alergiách, po bodnutí hmyzom, pri žihľavke, chorobách obličiek, srdca, štítnej žľazy, hlavne pri jej zníženej činnosti sú opuchy časté a môžu celkom uzavrieť očnú štrbinu. Po odstránení príčiny opuchy zvyčajne miznú,“ vysvetľuje odborníčka.čitaj viac....
Podrobné novinky
Vytváranie opuchov môže byť aj dedičné. Niektorí ľudia sa celé roky trápia s takım druhom opuchov, ktoré po zobudení po hodine alebo dvoch samovoľne miznú, tak ako Eva Mišíková (27). „Každé ráno sa zobudím s opuch-nutımi očami bez ohľadu na to, či som flámovala, alebo spala osem hodín. Po hodine až dvoch sa však opuchy samy od seba stratia. Takı istı problém rieši celı život aj moja mama, je to zrejme dedičná záležitosť. Ani rôzne vyšetrenia a testy nikdy nič nezistili.“ Prečo je to tak? Podľa doktorky Vidanovej mihalnice jednak chránia oko pred poranením, nečistotou a oslnením, jednak svojimi pohybmi rozotierajú slznı film po povrchu oka a pohyby viečok tiež podporujú nasávanie prebytočnıch såz do slznıch ciest. Počas spánku však nežmurkáme, a teda nepracuje svalová pumpa, ktorá presúva tekutinu z vlásočníc, takže je spomalenı krvnı prietok a riedke podkožné tkanivo ľahko nasaje tekutinu a vznikne mierny opuch. Po zobudení sa pravidelnım žmurkaním počas spánku nahromadená tekutina odplaví a opuch vymizne. Samozrejme, nemám na mysli opuchy, ktoré sú prejavom ochorenia.“

Ako sa ich zbaviť?
Spôsobov na ich odstránenie je niekoľko. Pokiaľ problém pretrváva dlhodobo, treba bezpodmienečne navštíviť lekára. Ak však ide o krátkodobú záležitosť, mali by sme sa najviac zamyslieť nad úpravou životosprávy, dostatkom kvalitného spánku a primeranım príjmom tekutín a vitamínov. čo sa tıka stresu, tomu sa ťažko vyhneme, pretože sme mu vystavení denne. Ale pokiaľ má človek ako-tak pravidelnú životosprávu, aj stres znáša lepšie.

Samostatnú kapitolu pri kruhoch a opuchoch očí tvoria rôzne alergény v krémoch a kozmetickıch či dekoratívnych prípravkoch. „Niekedy však vôbec nemusíme o svojej alergii vedieť a často na òu prídeme až po použití prípravku, keď vznikla alergická reakcia a následnı opuch. Pokiaľ sme takúto nepríjemnú skúsenosť zažili, treba ihneď navštíviť odborného lekára - alergológa. V súčasnosti je v drogériách, lekáròach či kozmetickıch salónoch v ponuke celı rad prípravkov a očnıch krémov. Je dobré, ak obsahujú retinol.“autor zuťka