Testosterón je pre starnúceho muža ako „živá voda“
Pridal sofa dňa Február 11 2013 14:00:20
Keď mužovi v strednom veku klesne hladina testosterónu, vzdá sa. Keď mu ju zvıšia, znova sa preberie k životu.

Podrobné novinky
Zaujímajú muži lekárov menej než ženy? Prečo sa ich ťažkostiam odborníci vyhıbajú?

S tım sotva možno súhlasiť. Odborníci sa problémom mužov po päťdesiatke venujú, skôr sa im nevenujú samotní muži. Ak sa pozriete do ordinácie lekára, uvidíte tam mnoho žien, ale iba zopár chlapov. Dalo by sa dokonca povedať, že mnohí sa starajú o svoje auto viac než o seba, a potom nečudo, že priemernı mužskı vek sa u nás pohybuje iba na hranici okolo sedemdesiat rokov.

Zrejme sa držia hesla: Telo má ísť do hrobu zhumpľované! Zdá sa mi, že je to stále obľúbenı štıl života...

Je to veľmi zlé heslo! Keď sa pozriete na osemdesiatročnıch dôchodcov zo západnej Európy či z USA, sú v dobrej kondícii, pamäť im slúži, vidieť, že sa o seba starajú a pokojne si na staré kolená užívajú radosti života. Oni sa však o seba nezačali starať včera alebo pred rokom, ale oveľa skôr, s čím súvisí nielen dåžka prežitia, ale aj kvalita života. čím skôr sa muž o seba začne starať, tım lepšie. Ešte raz využijem prirovnanie k autu: vieme, že keď mu dáme dobrı olej, poslúži dlhšie, že ak nebude mať brzdovú kvapalinu, môžeme sa zabiť. Tú druhú časť, pokiaľ ide o zdravie, mnohí ignorujú.

Starať sa o seba. Každı si pod tım predstaví niečo iné...

¼udia tisícročia umierali na skorbut – nedostatok vitamínu C, ale príčinu nepoznali. Nemali ani poòatia o tom, že organizmus potrebuje jód, aby človeku správne fungovala štítna žľaza... My dnes vieme o fungovaní ľudského organizmu oveľa viac a podľa toho sa treba aj správať. Tableta s vitamínmi a so stopovımi prvkami doplní v organizme potrebné látky. Zistilo sa však, že až o 40 % lepšie sa vstrebú vitamíny zo zeleniny a z ovocia. Vieme tiež, že ovocie a zelenina obsahujú veľa vláknin potrebnıch pre tráviaci systém... Nemá zmysel vymenúvať do radu tıch asi päťdesiat vecí, ktoré človek potrebuje, aby jeho organizmus dobre fungoval, sú všeobecne známe, treba sa ich len pridržiavať. Pohyb, zdravá vıživa, život bez cigariet...

Podľa MUDr. Juraja Filla s úbytkom hormónov súvisí aj rakovina prostaty.

Podľa MUDr. Juraja Filla s úbytkom hormónov súvisí aj rakovina prostaty.



čo však s hormónmi, ktorıch činnosť sotva môžeme ovplyvniť? Na verejnosti o testosteróne koluje mnoho nepresností, až úplnıch bludov...

Nevedomosti sa netreba veľmi čudovať, pretože mužskı pohlavnı hormón bol v minulosti „zakliaty“ a aj odborníci vychádzali z chybnıch predpokladov, ako napríklad, že práve on spôsobuje rakovinu prostaty. Až koncom minulého storočia, vďaka mnohım štúdiám, sa podarilo tento mıtus vyvrátiť, hoci je sám osebe nelogickı. Veď najvyššiu hladinu testosterónu má muž v mladosti a v tomto veku je karcinóm prostaty raritou, naopak, keď hladina hormónu v krvi začína klesať, rakoviny pribúda.

O ženskom estrogéne vieme, že okolo päťdesiatky jeho hladina v krvi prudko klesá a vyvoláva menopauzu. Ako je to s testosterónom?

Hladina mužského pohlavného hormónu začína približne od tridsiatky klesať asi o 1,2 percenta ročne. Dramaticky, čiže náhle, klesá iba v prípade niektorıch ochorení alebo úrazov. Tento hormón je zodpovednı za mnoho funkcií v mužskom tele a jeho znížená hladina ich zákonite ovplyvòuje. Môžeme ísť od hlavy až po päty: znižuje sa vnímavosť, zhoršuje pamäť – všetky poznávacie funkcie. Zníženie je spúšťačom depresií. Svaly sa stávajú slabımi, kosti krehkımi, môže nastúpiť osteoporóza, aj keď v menšom meradle ako u žien. Zhoršuje sa krvnı obraz, pretože testosterón podporuje tvorbu červenıch krviniek. Samozrejme, dotıka sa to aj erekcie a libida, znižuje sa sexuálna túžba. Môžu sa tiež pridať problémy s cukrovkou, keďže tento hormón súvisí aj s využitím inzulínu. Muž sa mení nielen klinicky, ale tiež biochemicky, v krvi stúpa hladina cholesterolu a zároveò sa znižuje hladina takzvanıch dobrıch tukov, ktoré srdce chránia.

Hovorí sa, že testosterón má na svedomí aj infarkty...

Muži umierajú skôr ako ženy a medzi ľuďmi stále pretrváva predstava, že je za to vinnı testosterón. Američania v štúdii sledovali sedem rokov vyše jedenásťtisíc mužov vo veku od 40 do 79 rokov, z nich umrelo 825. Štúdia zistila, že medzi tımi, čo mali najvyššiu hladinu testosterónu, bolo o tretinu menej úmrtí na choroby srdca a ciev a na rakovinu. Je to dosť veľavravné a vyvracia to ďalší z mıtov. Povedzme ešte, že hladina testosterónu v krvi by sa mala pohybovať v rozpätí od 10 do 28 nmol na liter. Muži, u ktorıch táto hladina bola nad 19,6 nmol na liter, mali o 41 percent nižšie riziko úmrtia na všetky príčiny ako tí, čo ju mali nižšiu než 12,5 nmol na liter. Prirodzene, nie je to jediná štúdia, ktorá tento princíp potvrdila. Pokiaľ ide o infarkty, keď sú naplnené tri z piatich kritérií na vznik infarktu, riziko stúpa dvojnásobne.

Mužom po päťdesiatke začína rásť brucho a vraví sa, že „to patrí k veku“. Treba aj za tım hľadať zníženú hladinu testosterónu?

Nedostatok testosterónu vedie k apatii a nezáujmu, mužovi sa „nič nechce“, menej sa pohybuje a logicky začína priberať. Pritom tukové tkanivo produkuje látku, ktorá pôsobí nepriaznivo na mužskı pohlavnı hormón a ďalej jeho hladinu znižuje. čím viac priberá, tım menej sa hıbe, tım viac tejto látky sa vytvára... a sme v začarovanom kruhu.

Ilustračné fotoO tom, že sa ženám po menopauze zvykne podávať estrogén, vieme. A vieme aj to, ako na ne pôsobí. Rovnakı princíp, pokiaľ ide o mužov, je menej známy...

Ale funguje to rovnako! Dopåòanie hladiny testosterónu je čosi ako „živá voda“, súčasť programu proti starnutiu. Vyznie to možno fantasticky, ale ak sa hladina hormónu zvıši, muž ožije – chodí, zaujíma sa, pozoruje... Aby si to dakto nemılil, nehovoríme len o sexe, on naozaj psychicky omladne! Nanovo to naštartuje jeho metabolizmus. Jestvujú gély s pridaním testosterónu, pasty, ale podľa môjho názoru sú najvhodnejším prostriedkom na podanie hormónu injekcie, kde sa dá ustrážiť presné množstvo. Nie je to nič strašné, jedna malá injekcia raz za tri mesiace.

Dokedy možno mužovi podávať doplòujúci testosterón? A vlastne aj – odkedy?

Tıka sa to predovšetkım starnúcich mužov, mužov po štyridsiatke. Ak by sme ho podali mladšiemu mužovi, hrozilo by, že takto podanı hormón zablokuje jeho vlastnú tvorbu testosterónu a nebudú sa mu tvoriť ani spermie. Dokedy? Dlhodobo. Vyrovnávať hladinu tak, aby sa pohybovala v prirodzenej hladine medzi 10 až 28 nmol na liter.

Neškodí to? Pokiaľ viem, hormón sa mužom podáva iba poslednıch asi desať rokov. Nie je to málo, aby sme vedeli, či niekomu nepoškodí?

Nepodávame organizmu žiadnu cudzorodú látku, nie je to experiment, je to len dopåòanie hladiny na úroveò, akú má zdravá časť mužskej populácie v rovnakom veku. A táto hladina sa udržiava v ideálnej rovine pre danı vek. Na druhej strane, ani testosterón nie je všeliek a neurobí všetko za vás, chlap sa musí starať o svoje zdravie.

Aké sú konkrétne vaše skúsenosti s mužmi? Ak dodáme, že pracujete v urologickej ambulancii, viacerí sa hádam aj prežehnajú...

Postupne sa prístup mužov k svojmu zdraviu mení, pribúda tıch, ktorí nečinne nečakajú, kım ich skolí infarkt. Treba však povedať aj to, že napríklad v Bratislave sme kedysi mali päť urologickıch oddelení. Dnes máme tri, pričom počet pacientov neklesol, naopak, zvıšil sa. Predlžuje sa čakanie, lekár nemá dostatok času venovať sa každému toľko, koľko by si to vyžadovalo. Akoby neplatilo, že jedno euro vynaložené v prevencii ušetrí tisíc eur za liečenie.

Nespomenieme v súvislosti s testosterónom aj erektilnú dysfunkciu? Určite to spolu súvisí.

Samozrejme, ak hovoríme o ochoreniach mužov, erektilná dysfunkcia sa v súčasnosti dostáva na popredné miesto. Vo väčšine prípadov sa za òou skrıvajú aterosklerotické cievy penisu. Riziká sú známe – obezita, fajčenie, sedavı spôsob života, ale zvyšujú sa v kombinácii s nízkou hladinou testosterónu. Keď túto hladinu doplníme, zlepší sa aj tento problém. Dôležité je, aby muži neotáľali s návštevou lekára. Veta – No ono sa to začalo už tak pred troma rokmi... – nikam nevedie, za ten čas svalstvo ochablo a problém je omnoho zložitejší.

Ako vôbec príde muž na to, že má nízku hladinu hormónu? A ktorı lekár rozhoduje o tom, že pacientovi treba túto hladinu doplniť?

Urológovia a internisti sú najčastejšími „záchytnımi bodmi“ pre pacientov, ale tí neraz prichádzajú, až keď je veľmi neskoro. Platí, že muži sa môžu podrobiť preventívnej prehliadke rovnako v štátnych, ako aj neštátnych ambulanciách a tieto preventívne prehliadky hradí poisťovòa.



Ako starne muž?

Oči – Videnie nablízko sa zhoršuje rovnako ako u žien a začína sa po štyridsiatke.

Tvár – Relatívne hrubá koža na tvári začína niesť jasné stopy starnutia až vtedy, keď sa muž prehupne za päťdesiatku.

Srdce – Prvé znaky problémov so srdcom, napríklad vysokı krvnı tlak alebo ateroskleróza vyvolaná cievnym ochorením srdca, sa zvyknú zjaviť skôr než u žien, už okolo 35. roku života. Medzi 40. a 50. rokom života majú muži sedemkrát vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú na srdce, než ženy.

Ako starne muž?Pľúca – Funkcia pľúc dosahuje svoj vrchol okolo 25. roku života. Mužské pľúca sú väčšie než ženské, a preto majú väčšiu vitálnu kapacitu po celı život.

Kosti – U mužov vıstavba kostí pokračuje až do 26. roku a ich hustota sa nestráca do štyridsiatky. Preto majú iba asi 12-percentnı predpoklad, že po päťdesiatke zažijú zlomeninu zapríčinenú osteoporózou.

Močová sústava – Veľmi skoro, niekedy už okolo 25. roku života, ale zvyčajne až okolo štyridsiatky, sa môže mužom začať zväčšovať prostata, takže dosiahne väčšiu veľkosť, než je normálne. Okolo šesťdesiatky môže mať muž problémy s močením a pravdepodobnosť benígneho zväčšenia prostaty je 1 : 2.

Vlasy – Mužské vlasy môžu začať rednúť už v puberte. Do päťdesiatky má muž päťdesiatpercentné vyhliadky, že mu vyplešivie temeno alebo že stratí vlasy na línii vlasatej časti hlavy.

Sluch – Škála tónov, ktoré muž počuje, sa začína znižovať už v skorıch dvadsiatich rokoch jeho života. Po šesťdesiatke už určite nebude počuť zvuky nad 10 000 hertzov a možno len ťažko rozpozná jednotlivé tóny.

Mozog – Neuróny v mužskom mozgu umierajú trikrát rıchlejšie než v ženskom a viaceré časti mozgu sa vırazne zmenšujú. Preto mávajú muži horšiu verbálnu pamäť, zníženú schopnosť udržať si pozornosť, preto bıvajú aj podráždenejší.

Svalstvo – Muž si svoju svalovú hmotu udrží dlhšie ako žena, pretože aj v mladosti jej mal oveľa viac.

Telesná hmotnosť – V ktoromkoľvek veku môže u muža tukové tkanivo vytvoriť onú známu „pneumatiku“ okolo pása. Tento „telesnı tvar“ zvyšuje riziko vzniku vysokého tlaku, cukrovky, hypertenzie, srdcovo-cievnych chorôb, ale aj infarktu a mozgovej màtvice. Mužov metabolizmus sa znižuje o 4 až 5 percent každé desaťročie.

Kåby – Keďže muži zvyčajne vedú intenzívnejší športovı a pracovnı život, častejšie mávajú úrazy kolien aj ostatnıch kåbov.

Reprodukčné a pohlavné orgány – S pribúdajúcimi rokmi mužove erekcie už nebıvajú také časté a silné ako v mladosti a čas potrebnı na to, aby dosiahol ďalšie vyvrcholenie, je čoraz dlhší.



Autor:
Peter Kubínyi