menopauza/zmeny v tele ženy
Pridal sofa dňa Február 11 2013 17:50:11
Menopauza bıva často spájaná len s príznakmi, ktoré sú ovplyvnené alebo priamo súvisí s poklesom hlavného ženského hormónu estrogénu. Nielen v menopauze, ale iv premenopauza dochádza k fyziologickım zmenám, ktoré vedú k nárastu zdravotného rizika.
Podrobné novinky
Všetky ženy musia čeliť prirodzenım zmenám, ku ktorım dochádza, keď telo prestáva produkovať ženské pohlavné hormóny - estrogény. Pohlavné hormóny zasahujú viac či menej do väčšiny riadiacich funkcií tela. Aj funkcie mozgu sú ovplyvnené hladinami hormónov.
Všeobecne platí, že hlavnı ženskı pohlavnı hormón estrogén chráni ženskı organizmus pred rizikom metabolickıch ochorení, ako je cukrovka, srdcovocievne ochorenia a ďalšie.
Perimenopauza
Je obdobie pred menopauzou a po nej, kedy v dôsledku poklesu hormonálnej aktivity dochádza aj ku kope ďalších zmien v organizme ženy. K tımto zmenám nedochádza zo dòa na deò, prichádzajú už niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou (pred menopauzou) a sú súčasťou procesu starnutia.
Premenopauza
Je obdobie pred poslednı menštruáciou, ktoré je zvyčajne sprevádzané začínajúcom fyzickımi ťažkosťami a nepravidelnosťami menštruačného cyklu. Začína v priemere po 46. roku života a trvá 1 - 5 rokov.
Menopauza
Menopauzou rozumieme trvalé ukončenie menštruácie v dôsledku poklesu funkcie vaječníkov, ktoré prestávajú produkovať svoje hlavné hormóny - estrogény a gestagény. Počas celého obdobia menopauzy a klimaktéria dochádza k nárastu váhy a redistribúciu tukovıch zásob.
Postmenopauzy
Je obdobie po poslednej menštruácii, ktoré trvá ďalších 10 - 15 rokov a sprevádza ich vıznamné prejavy hormonálnej nerovnováhy. Nedostatok tzv "ženskıch" hormónov v období postmenopauzálním je normálny fyziologickı jav dôsledku vyhasnutie estrogénnu funkcie vaječníkov. K ťažkostiam, ktoré tento nedostatok môžu sprevádzať, však dochádza len u časti žien. Okrem nedostatku hormónov ich spôsobujú aj ďalšie vplyvy, predovšetkım fajčenie, množstvo podkožného tuku, životnı štıl a možno aj ďalšie faktory, ktoré ešte nepoznáme.
Problémy postihujúce ženy v období menopauzy a klimaktéria
*
Akútnej
Pocity horúčavy, návaly, slabosti, kolísanie krvného tlaku, sprevádzané bolesťami hlavy, alebo pocity malátnosti, nepokoj, nespavosť, podráždenosť, alebo naopak zhoršovanie záujmu o okolie, apatia, ťažká únava. Tieto akútne príznaky označujeme ako klimakterickı syndróm. Tieto ťažkosti neohrozujú ženu vážnejšie na zdravie, ale zhoršujú kvalitu jej života.
*
Subakútna
Začínajú až po menopauze s odstupom niekoľkıch rokov. Ich príznakom je poškodenie tkanív atrofizací, k čomu dochádza z nedostatku estrogénov. Postihnuté bıvajú nielen sliznice pošvy, močovej trubice, oka, úst, nosa i hrubého čreva, ale aj kože, vlasy a nechty. Objavujú sa ťažkosti s kvalitou pokožky, prejavujúce sa rôznymi vyrážkami, ochabováním kože, rıchlejší tvorbou vrások.
*
Chronické
Vznikajú až niekoľko rokov po menopauze. Sú označované ako metabolickı estrogén-deficitné syndróm. Tieto príznaky estrogenního deficitu sú o to hrozivejšie, že ťažko poškodzujú žene zdravie a ohrozujú ju na živote. Vısledkom sú poruchy metabolizmu lipidov / zvıšenie celkového cholesterolu, zvıšenie LDL - cholesterolu a pokles HDL - cholesterolu / a karbohydrátov, ktoré môžu viesť k kardiovaskulárnemu ochorenia v podobe infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody. ďalej sú to poruchy metabolizmu kosti, ktoré môžu viesť až k patologickım fraktúram. Náhla zmena kvality kostí - úbytok kostnej hmoty, môže viesť až k osteoporóze. V prvıch piatich rokoch po menopauze môžu niektoré ženy stratiť až 20% celkovej kostnej hmoty.
Liečba postmenopauzálního estrogén-deficitnou syndrómu
*
Jednou z možností liečby postmenopauzálního estrogén-deficitnú syndrómu je náhradná, suplementační liečba estrogénom.
*
Hormonálna liečba v prechode môže byť s rozvahou a dobre volená len u bezrizikovıch skupín žien.
*
Nie všetky druhy synteticky vyrábanıch hormónov sú ale bez vıraznejších vedľajších účinkov. Niektoré pacientky túto náhradnú liečbu užívať nemôžu.
*
Ide najmä o ženy so stavom po opakovanej prekonanej hlbokej žilovej trombóze alebo po pľúcnej embólie.
*
ďalej ženy s už rozvinutou ischematickou chorobou srdca.
*
Ženy kontrolovanej pre ťažkosti s prsníkmi a krvácanie z maternice nejasného pôvodu.
*
Príznaky klimakterického syndrómu možno v niektorıch prípadoch úspešne liečiť aj nehormonálne.
*
Hlavnou požiadavkou pre lekára predpisujúceho akúkoľvek terapiu je dobré prijatie a znášanlivosť lieku pacientkou. Liečba by mala eliminovať ťažkosti a pritom by nemala mať vedľajšie účinky. Preto je potrebnı individuálny a veľmi citlivı prístup ku každej pacientke.
Proces starnutia ľudského tela
Postupné vyhasínání funkcie pohlavnıch orgánov a pokles produkcie estrogénu sa vırazne odráža aj na štruktúre a kvalite telesnıch tkanív. Začína urıchlenie procesu, ktorı môžeme zhrnúť do všeobecného označenia starnutia. Mení sa nielen kvalita tkanív, ale predovšetkım sa spomaľuje ich regenerácie a funkčnosť. Jednou z hlavnıch zmien, ktorá sa začína prejavovať už v období prechodu, je zmena pomeru telesnıch tkanív. Teda pomer čistej aktívnej svalovej tkaniva (hmoty, ktorá je tvorená kostrovom svalstvom) a tukového tkaniva, ktorá je jednoduchım súčtom všetky tukovej hmoty, teda podkožného tuku a tukovıch deposit.
Ukladanie tuku v tukovıch bunkách je riadené hormóny - katecholamínov (hormón vytváranı v dreni nadobličiek) a inzulínom. Tieto hormóny komunikujú s tukovımi bunkami prostredníctvom receptorov v bunkovıch membránach, kedy buď spustí ukladanie tuku (inzulín) alebo využitie (spálenie) tuku (katecholamínov). U žien v menopauze postupne ubúda receptorov katecholamínov v oblasti brucha.
Zmeny v rozložení tukovıch zásob v tele ženy
Pokles hladiny hormónov pri menopauze vedie k zmenám v ukladanie tuku a zmenám v zložení a pomeru telesnıch tkanív. Dochádza k nim relatívne pomaly, sú však bohužiaľ trvalé a vykazujú určité zákonitosti.
*
Ženám sa väčšinou ukladá tuk na prsiach, nohách a na zadku (tzv. gynoidnı typ).
*
V období pred menopauzou sa začínajú tukové zásoby presúvať skôr do oblasti brucha (tzv. androidnı typ čiže typické jablko). Tento typ obezity vıraznejšie zaťažuje chrbticu postihnutou osteoporózou, zvıšená hladina tukov v tele (cholesterol, triglyceridy) sa podieľa na vzniku ďalších rizík.
Vznik obezity v období menopauzy
Početné sledovania a štúdie preukázali, že v období menopauzy dochádza k nárastu telesného tuku v priemere o viac ako 7%. K tomuto nárastu dochádza samozrejme iv predchádzajúcom období v závislosti na fyzickej aktivite, diétnych návykoch a hormonálnej vıbave. Napriek tomu je prechod charakterizovanı urıchlením celého procesu. Aj keď je tukové tkanivo vıznamnım metabolickım rezervoárom a obsahuje niektoré dôležité látky, je nárast tohto tkaniva považovanı za vıznamnı rizikovı faktor, ktorı vedie nielen k vıznamnım zdravotnım rizikám, ale nesie so sebou aj ďalšie nemenej dôležitı problém, a to kozmetickı. Ženy sa s nadváhou necíti dobre.