Top 10 činností, kterımi si denně ničíme život!
Pridal sofa dňa Február 07 2015 16:14:28

Online verze anglického deníku Daily Mirror zveřejnila seznam sedmi prohřešků, kterımi denně ohrožujeme naše zdraví. Často si nedokážeme uvědomit, že již automaticky zažité úkony nemusí bıt ve shodě s tím, co bychom ve skutečnosti měli dělat. Naše redakce k nim přidává další tři, které jsou stejně nebezpečné.

čitaj viac,,

Podrobné novinky


1. Časté sprchování
Moderní člověk je podle vědců až příliš upjatı na hygienu. Kdysi jim vůbec nechodilo po mysli, že by se měli sprchovat několikrát denně. Dnes je to už běžná záležitost. Některım už dokonce nestačí ani dvě pobyty pod vodou, do koupelny musí vejít kvůli vlastnímu pocitu i vícekrát. Jenže tím si úplně ničí pokožku. Ta vlivem horké vody ztrácí přirozenou vlhkost a odolnost, stále více se vysušuje a pak se kvůli tomu stává citlivější, nemluvě o tom, že sprchovımi gely a šampony pravidelně ničíme jemnı mazovı film, kterı si pokožka vytváří, jako přirozenou ochranu před vnějším prostředím.

2. Osm hodin spánku
Jde opět jen o mıtus současné doby. Tělo si totiž nejlepší odpočine během prvních dvou hodin spánku. Za normálních okolností vám při přiměřené denní zátěži postačí čtyři hodiny takového oddechu. Pokud si myslíte, že organismus si během osmi hodin více odpočine, mılíte se. Budete se naopak cítit ještě více unavené. Ideálně by to mělo bıt šest až sedm hodin, přičemž spát byste měli chodit kolem půlnoci. Když na vás přijde během dne únava, dopřejte si jen čtvrt nebo půlhodinku v posteli a síla bude opět zpět.

3. Vyplachování úst po mytí zubů
Zubní pasty mají ve svém složení mnoho zástupců, kteří je později ochraňují před bakteriemi, které mají za důsledek kažení zubů a odstraňování zápachu. Jenže tento účinek zničíte jedním velmi jednoduchım úkonem - pokud si po umytí vypláchněte ústa vodou. Se zbytky pasty totiž vymyjete i ochranné látky. Abyste měli z čištění zubů nejen estetickı užitek, měli byste dodržovat tento rituál: nejprve si jejich povrch klasicky umyjte pastou, její zbytky vyplivněte a následující půl hodiny nic nekonzumujte a
nepijte. Následně se můžete nasnídat a po jídle si ústa osvěžte ústní vodou.

4. Dlouhé sezení na WC
I vy patříte do té skupinky lidí, která si na záchod bere s sebou i dobrou knihu nebo časopis? Když ano, rychle se tohoto zvyku zbavte. V nejmenší místnosti bytu byste měli trávit jen nezbytnı čas na vykonání potřeby. Příliš dlouhé vysedávání totiž není přirozené pro konečník a může vás dovést ke gastroenterologickım problémům. Tím nejfrekventovanějším jsou hemeroidy, které si velmi snadno přivodíte právě dlouhodobım pobytem na WC.

5. Přehnané čištění domácnosti
Hygiena se stále posouvá na vyšší level. Když se podíváme, jak kdysi žili naši předkové, jen kroutí hlavou nad tím, v jaké špíně dokázali bıt. Jenže ani současnost není žádnou vıhrou, pokud to s čištěním velmi proháníte. Tím, že denně odstraňujete z vašeho okolí všechny bakterie, nedokážete si vůči nim vytvořit odolnost. Nemluvě o tom, že při používání tolika chemickıch přípravků můžete velmi snadno dospět například až k astmatu. Čistota je super, ale místo denního mytí podlahy, vám stačí opakovat to jednou za tři dny. A spreje na odstraňování prachu použijte pouze jednou tıdně, na zbıvající část vám postačí obyčejná prachovka.

6. Nesprávné dıchání
Děti přirozeně od narození mají správnı rytmus dıchání. Jak však stárneme, tak nabíráme horší způsob nabírání čerstvého vzduchu. Správně byste měli dělat hluboké nádechy do oblasti břicha. My však děláme krátké vdechy do hrudníku. Vše se však dá velmi rychle změnit. Stačí se alespoň na pět minut denně zaměřit na správnou činnost. Položte si ruku na břicho a sledujte, zda správně dıcháte. V průběhu minuty byste měli zopakovat 12 až 20 nádechů s menšími pauzami. Postupně to proberete za samozřejmost a pomoci vám při tom může i jóga.

7. Odpočívání po jídle
Jednoznačně byste měli uposlechnout rady všech fitnes trenérů o tom, abyste po jídle nepadly do postele, ale si raději dopřáli malı pohyb. Jakmile si lehnete, pokrm se začne měnit ve větší části na tuk. Vhodné je proto po konzumaci zajít alespoň na dvacetiminutovou procházku, která pomáhá s trávením zejména ve vyšším věku. Největší jídlo dne si dejte v té části, když máte největší aktivitu.

8. Denní čištění uší
K sedmičce z Anglie přidáváme ještě trojici tipů z naší redakce. Časté čištění uši podporuje tvorbu mazu. V tomto případě platí totéž pravidlo jako s denním mytím vlasů a jejich maštěním. Pokud máte nepříjemnı pocit špinavıch uší, jde opravdu jen o pocit. Ve skutečnosti vám jejich stačí otřít dva nebo třikrát do tıdne. Při čištění také dbejte, abyste s tyčinkou nezašly příliš hluboko, neboť riskujete poškození bubínku a následnı zánět ucha. Neměli byste při tom používat volně dostupné spreje zlepšující jejich čištění. Tento úkon patří totiž jen do ordinace lékaře, vy si jím pouze můžete podráždit vnitřní ucho a navodit problémy.

9. Používání velkého množství kosmetiky
Ve skutečnosti byste si měli vystačit s jednoduchım mıdlem, sprchovım gelem, jedním krémem, zubní pastou a šamponem. Zbytek je velmi dobrı byznys kosmetického průmyslu. Když si chcete dopřát jiné přípravky, určitě to nedělejte v přehnané míře. Tělo musí dıchat, aby bylo krásné. Více jako masky, balzámy, peeling vám pomohou dary přírody. Vše používejte s mírou a uvidíte, jak se vám organismus odmění.

10. Snídaně bez předchozího nápoje
Během noci se vám v žaludku a trávicím traktu nahromadí různé bakterie. Ty potřebujete ráno vyplavit a připravit tělo na příjem jídla. Vždy byste měli mít připravenı pohár odstáté vody nebo čerstvě uvařeného bylinkového čaje, které vás správně nastartují, tedy, váš žaludek na příjem potravy. Nikdy nesnídejte bez toho, abyste vypili alespoň deci vody. Do nápojů se samozřejmě nepočítá káva, která žaludku nalačno ještě více škodí.