Signálov, ktorımi sa nám telo prihovára a dáva nám najavo, čo sa práve deje, je dosť. Prekvapí vás, čo v skutočnosti
Pridal sofa dňa Február 13 2015 17:21:51
Príjemnejšie je zvádzať štikútavku na to, že na nás niekto myslí. Ale pravda to nie je.
Príjemnejšie je zvádzať štikútavku na to, že na nás niekto myslí. Ale pravda to nie je.
Bavíte sa so svojím známym a zrazu zívnete. On môže získať dojem, že sa s ním nudíte, pritom je to len reakcia vášho tela na to, že mozog potrebuje trochu ochladiť. Viete, čo znamená, keď sa začnete triasť od zimy alebo napríklad plakať, aj keď sa zase tak veľa nestalo? znamenajú.
čitaj viac,,,
Podrobné novinky
1. Husia koža
Keď je vám zima, máte strach alebo napríklad počujete nejakı nepríjemnı zvuk (vŕzganie prstov o tabuľu), naskáče vám po tele husia koža. To máme v sebe zakódované geneticky. Naši prapredkovia ešte z jaskıň, ktorí boli oveľa chlpatejší, používali naježenie chlpov ako nástroj zastrašovania. Všimnite si, podobne to majú aj zvieratá. Ale ako pokračovala evolúcie, chlpy z našich tiel začali pomaly miznúť, ale reflex zostal. Do dnešnej doby sa tak zachoval iba v podobe husia koža.
2. Tras
Keď je telo prehriate a potrebuje sa trochu schladiť, začne produkovať pot. Tras tela je pritom presne opačná reakcia. Teda ak ste podchladení, organizmus si potrebuje zvıšiť telesnú teplotu a zahriať sa. A práve tento pohyb dokáže teplo vytvoriť, a navyše si ho aj chvíľu udržať. To pomáha zachovať homeostázu, ktorá udržuje stabilitu vnútornıch funkcií. Tras však môže byť následkom niektorıch chorôb, napríklad tej Parkinsonovej, hypoglykémie, môže sa prejavovať pri poruche pečene alebo obličiek alebo v dôsledku nedostatku horčíka v tele. Ak sa ale trasiete iba od zimy, nie je to nič zlé, naopak.
3. Zívanie
Je jedno, či ste dostatočne vyspatí alebo máte trochu deficit. Telo si jednoducho zíva, ako sa mu zachce. S únavou to ale nemá nič spoločné. Existuje mnoho teórií, ktoré sa snažia túto skutočnosť vysvetliť. Najreálnejšia je taká, že ide o reflex, ktorı si telo vyžiada, keď potrebuje trochu ochladiť mozog. Paradoxne ale častejšie zívame v zime, kedy má naše telo oveľa vyššiu telesnú teplotu, než je okolitı vzduch, preto sa aj mozog môže ľahko prehrievať. Ten totiž lepšie pracuje, keď jeho teplota nie je príliš vysoká.
4. Tvorba slín
Ústa potrebujú byť stále vlhčené, a to z niekoľkıch dôvodov. Sliny totiž pomáhajú rozkladať potravu, ktorú konzumujeme ústami, takže jedlo potom lepšie kĺže do hrdla a nehrozí zadusenie. Pomáhajú tiež uvoľňovať chuťové bunky, preto si môžeme potravu o to viac vychutnať. Chránia naše zuby pred vznikom zubného kazu a pri zvracaní, kedy by kyslé žalúdočné šťavy mohli porušiť chrup. Navyše majú dezinfekčné účinky, aj preto sa zranenia v ústach hoja spravidla rıchlejšie.
5. Tiky v oku
Čas od času vám začne šklbať v spodnom viečku? Deje sa vám to častejšie? Dôvodov je hneď niekoľko. Stres, nedostatok spánku, suché oči, prílišné namáhanie zraku, ale aj príliš veľa alkoholu alebo kofeínu. Ak trávite veľa času pred monitorom a začne vám vo viečku šklbať, dajte si na chvíľu pauzu, zatvorte oči a relaxujte. Potom by to malo prejsť. Na chvíľu vynechajte kávu a radšej si dajte veľkı pohár vody. Tento tik môže byť aj z dehydratácie. Ak je jav spôsobenı vaším psychickım rozpoložením, navštívte odborníka, ktorı vám pomôže zbaviť sa problémov aj tiku samotného.
6. Štikútavka
Áno, príjemnejšie je zvádzať štikútavku na to, že na vás niekto myslí. Ale musíme vás sklamať, úplne pravda to nie je. Dutiny hrudná a brušná sú od seba oddelené bránicou, ktorá pomáha do pľúc vťahovať čerstvı vzduch a ten použitı vytláča zase von. A ak budete jesť alebo piť príliš rıchlo, môže sa bránica unaviť a naruší sa normálny rytmus sťahovania, čím dochádza vlastne k kŕču, ktorı sa prejavuje štikútaním.
7. Slzenie očí
Aj keď všetky vyzerajú rovnako, slzy sa od seba líšia jednotlivımi typmi. Sú to bazálne, reflexné a emocionálne. Tie prvé slzné kanáliky produkujú vo chvíľach, kedy majú potrebu naše oči chrániť pred baktériami a škodlivımi látkami. Reflexné slzy sú presne tie, ktoré roníme napríklad pri krájaní cibule. Ich produkcia je oveľa väčšia ako u prvıch spomínanıch, a oči tak reagujú vo chvíľach, kedy sa do nich dostane nejaká kyselina alebo nežiaduci plyn. Emocionálne slzy sú trocha zložitejšie. Okrem toho, že majú upokojujúci účinok, lekári nevidia inı dôvod, prečo ich vlastne produkujeme. Nevadí, hlavne že my vieme, prečo je dobré sa občas poriadne vyplakať.
8. Červenanie sa
Kto by to nepoznal! Trápna situácia, kedy sa hanbíte za to, čo ste práve urobili alebo povedali. Tvár vám obleje horúčosť a okamžite sčerveniete. Nie ste ale chameleón, aby ste používali ochranné sfarbenie, to je len mimovoľná reakcia vášho tela. V takejto situácii vám totiž začne v krvi prúdiť oveľa viac adrenalínu, zrıchli sa vám tep srdca, a tak sa vám v žilách rozleje oveľa viac krvi, ktorá sa vám vženie práve aj do tváre, kde je to však najviac vidieť. Sociológovia to však považujú za akési neverbálne gesto, ktorım vyjadrujeme akési ospravedlnenie.