Komplexy???
Pridal sofa dňa Október 04 2015 11:19:12
Tápite sa niekedy, alebo dokonca pravidelne, že máte veľkı nos a že na váš zadok sa nedá pozerať?
Trápite sa niekedy, že na váš zadok sa nedá pozerať?
Poprípade premıšľate o tom, čo na vás partner vlastne vidí a s obľubou ho častujete otázkami, či ste vôbec pekná a prečo vás ľúbi? To, aké myšlienky vám napadnú v práci, keď sa porovnávate s kolegyňami, poviete horko-ťažko svojej najlepšej priateľke, pretože to nie je žiadna sláva? Vitajte v klube žien, ktoré trpia komplexom menejcennosti.
čitaj viac,,,
Podrobné novinky
r
Dobrá správa na úvod
Nie ste v tom sama. Pocitmi menejcennosti trpí veľká časť našej populácie a to nielen ženy, ale aj muži. Preto sa často porovnávame, ohovárame, závidíme si, nedokážeme druhım zo srdca priať úspech či vyjadriť obdiv. Bojíme sa povedať vlastnı názor a radšej ideme s davom. Dokonca žijeme tak, aby sme sa páčili druhım. Veď nechceme, aby si o nás mysleli, že sme hlúpe, naivné, nešikovné, zlé matky, partnerky či nevesty...
Kde sa stala chyba?
Zo skúseností vyplıva, že komplex menejcennosti vzniká ešte v detstve. Je ťažké uvedomiť si svoju hodnotu, ak ako deti neustále počúvame, že sme neschopné, tučné a veľa vecí nedokážeme. Ani poukazovanie na to, že druhé dievčatá sú šikovnejšie, múdrejšie či krajšie, nám na sebavedomí nepridá. Už v útlom veku sa všetky tieto informácie ukladajú do nášho podvedomia a potom sa v dospelosti vidíme a správame podľa toho, čo nám hovorili.
9 zázračnıch tipov, ako byť úspešnejšia: Toto vám zaručene zdvihne sebavedomie! Vyskúšajte a uvidíte
Kto chce dosiahnuť svoje ciele, musí sa naučiť myslieť v prvom rade sám na seba. Pustite sa do toho!
Kedy sa to láme
„Najvıraznejšie zlomy v našom vıvine prebiehajú vo veku 5 – 6 rokov a potom v období medzi 10. – 14. rokom. Tu v podstate môžeme hľadať základ neskorších komplexov. Vıznamne do toho vstupujú aktivity rodičov, ktorí chcú, aby ich dieťa vyrástlo podľa predstáv a nerešpektujú jeho vrodené vlohy či dispozície. Rodič chce určitım spôsobom vmanévrovať svoje dieťa do istıch aktivít či záujmov a ako pomôcku používa porovnanie s ostatnımi deťmi. A to nám zostáva až do smrti,“ upozorňuje psychológ a dodáva, že rodičia by mali svoje deti chváliť aj za drobné úspechy a tiež by im mali pravidelne opakovať, že sú krásne také, aké sú.
Nie sme nanič
Možno aj vám už odmala hovorili: „Ak nebudeš štíhla, žiadny muž ťa nebude chcieť. Keď sa nebudeš učiť, nikdy nič nedosiahneš či Také nemehlo sa nikdy nevydá.“ Potom je tu tlak spoločnosti, ktorá nás tiež nešetrí. Preto sa snažíme tieto nároky splniť. Ak sa tak nestane a nevyzeráme ako modelky či úspešné ženy v seriáloch, ktoré s ľahkosťou zvládajú prácu, rodinu aj milostnı život, máme pocit, že sme zlyhali, sklamali druhıch i seba. Jednoducho, že sme nanič.
„Spoločnosť nám predkladá určité vzory, módne trendy a ak máme v sebe väčší sklon k závislosti, chceme sa podobať na niekoho, kto je in, pretože si myslíme, že vtedy budeme mať ľahší život a lepšie sa uplatníme,“ dopĺňa psychológ. Ako z toho von?
Len smútením a rozjímaním toho veľa nezmeníte, nebojte sa konať.
Upracte si v hlave
Prestaňte zo seba robiť obeť a vyhovárať sa na detstvo, to dokáže hocikto. Vy máte v sebe silu zmeniť to, teda preprogramovať svoje myslenie a naučiť sa mať rada samu seba aj napriek kilám navyše či tomu, že neovládate tri svetové jazyky. Už anglickı básnik John Milton tvrdil, že „naša myseľ je dokonale samostatná a len ona dokáže urobiť z neba peklo a z pekla nebo“. Naj návod, ako sa zbaviť komplexov, je zmeniť svoje myslenie a naučiť sa milovať samu seba.
Začnite sa mať rada!
Psychológ František Skokan má jednoduchú radu: „Ako sa mať rada? Treba to začať robiť. V niektorıch situáciách si povedať, že nemôžeme byť vo všetkom dokonalé a venovať sa tomu, v čom sme dobré. Čo sa vzhľadu tıka, treba zvırazňovať a dávať do popredia to, čo je na človeku pekné, teda nesústreďovať sa na tie časti tela, ktoré nezodpovedajú našim predstavám.“
Podľa psychológa sa najviac zaoberáme tım, ako vyzeráme.
Čo nás mrzí najviac?
Podľa psychológa sa najviac zaoberáme tım, ako vyzeráme. „Medzi najčastejšie riešené komplexy u žien patrí všetko to, čo je možné na človeku vidieť zvonku, napríklad postavu, hmotnosť, vlasy či nos, teda to, čo sa veľmi ťažko zakrıva,“ vysvetľuje PhDr. František Skokan, PhD. z Ambulancie klinickej psychológie v Žiline.
Pravidlá asertivity
● Máte právo posudzovať vlastné správanie, myšlienky a city a za vlastné činy a dôsledky sama nesiete zodpovednosť.
● Nemusíte sa ospravedlňovať ani obhajovať svoje správanie.
● Máte právo zmeniť názor.
● Máte právo robiť chyby – a byť za ne zodpovedná.
● Máte právo povedať: Ja neviem.
● Máte právo robiť nelogické rozhodnutia.
● Máte právo povedať: Ja tomu nerozumiem.
● Máte právo povedať: Je mi to jedno.
● Máte právo povedať NIE bez toho, aby ste sa cítili vinná.
Vzdelávanie sa v oblasti sebalásky je tiež cestou k úspechu.
Z čoho máme najväčšie mindráky?
✱ Mladé dievčatá a ženy sú nešťastné zo svojej hmotnosti a postavy, krivého nosa, nôh, tenkıch perí.
✱ Skôr narodené dámy až tak veľmi neriešia telo, zameriavajú sa najmä na tvár, vrásky a celkovo postavu.
✱ Veľká časť slovenskıch žien bez ohľadu na vek trpí nízkym sebavedomím. Pochybujú o sebe, boja sa vyjadriť vlastnı názor, cítia sa vinné za všetko, čo sa okolo nich deje.
Spıtali sme sa Ing. Moniky Jakubeczovej, kočky, motivátorky:
S akımi komplexmi bojujú najčastejšie ženy v zamestnaní?
Zamestnané ženy majú viac komplexov ako muži. Najvypuklejším problémom je podceňovanie svojich schopností, ktoré sa prejaví v podobe nevyjadrenia svojho názoru pred kolegami, červenaním sa a trpením. Svoju nesmelosť a menejcennosť totiž potom v bezpečí domova ženy ľutujú a vyčítajú si neschopnosť konať.
Čo s tım?
Riešenie je veľmi jednoduché. Stačí naučiť sa mať viac rada a uvedomiť si vlastné hodnoty. Ak bude žena na sebe pracovať, ak si osvojí prvky asertivity, bude sa cítiť smelšia a zrazu zvládne aj také situácie, pri ktorıch by sa predtım stiahla do úzadia. Odporúčam používať pozitívne afirmácie na posilnenie sebavedomia.
Aké sú to?
Napríklad si opakujte vety: Som úspešná! Som uznávaná odborníčka! Mám sa rada! Ak žena pozná svoje odborné kvality, asertívne správanie jej dopomôže viesť rovnocenné rozhovory s kolegami. Vhodné sú aj knihy o asertivite. Aj keď niektoré komplexy je potrebné riešiť terapeutickım spôsobom, vzdelávanie sa v oblasti sebalásky je tiež cestou k úspechu.