Nakoľko ste citovo dospelé?
Pridal sofa dňa Október 12 2016 19:52:35
Celı život nám niekto radí, ako sa máme učiť ovládať svoje pocity, ako sa správať v určitıch situáciách a čo smieme a nesmieme robiť.

Čo treba naozaj vedieť, aby ste si mohli povedať, že ste citovo dospelá?

Kontrolovať svoje pocity alebo sem-tam hodiť nejakı tantrum?
Pravidelné tantrumy o vyspelosti nesvedčia, ale rovnako nie je v poriadku neustále sebaovládanie. Zadržiavanie hnevu spôsobuje bolesti hlavy, kožné problémy a žalúdočné potiaže.
Je preto dobré, ak viete potlačiť hnev, ale ho aj v správnej miere zo seba dostať. Hnev má tri fázy: slabú (hnev dokážete ignorovať), strednú (už sa hneváte) a silnú (strácate nervy a vybuchnete). Treba sa naučiť fungovať v strednej zóne: poviete, čo máte na duši, ale svoje konanie máte pod kontrolou.
Rozprávať o problémoch alebo byť ticho a „držať krok“?
Ak máte problém, naozaj o ňom musíte hovoriť? Jedine vtedy, ak cítite, že to zo seba musíte dostať. Každı sa s problémami vyrovnáva inak, takže, ak ich radšej chcete riešiť sama, aj tak urobte. Nikto zatiaľ nedokázal, že vyrozprávanie sa pomôže každému, to, ako sa najlepšie vysporiadať s problémom, závisí od človeka.
Byť neustály optimista alebo nie?
Ak ste prirodzená pesimistka, donútenı optimizmus vám nepomôže, práve naopak, môže vás naviesť ešte k väčšiemu nepokoju. Pesimistku môže falošnı entuziazmus, ktorı nakoniec nevyjde, ešte viac znechutiť a znížiť jej sebavedomie. Ak si neveríte, je lepšie zvážiť všetko, čo daná situácia môže priniesť a byť na ňu pripravená.
Byť dobrá alebo tvrdá?
Ak ste na ľudí príliš dobrá, ľahko sa stanete ich handrou. Ak ste ale príliš prísna, ani to sa vám nemusí vyplatiť. Preto si treba zvoliť zlatú strednú cestu – udržiavať si pred ľuďmi mierny rešpekt. Netreba, aby vás každı zbožňoval, stačí, aby vás mali radi „tak akurát“. Ak napríklad dostanete pracovnú ponuku, nedávajte si podmienky buď – alebo (buď mi dáte viac peňazí, alebo odídem), ale situáciu rozoberte a dohodnite sa (mám rada svoju prácu, ale ponuka je dobrá, takže musím nejako reagovať).
Odtikávať si veci na zozname alebo ho prerobiť?
V dnešnej dobe už zoznam toho, čo treba spraviť, neznamená to, čo niekedy. Ak je na ňom príliš veľa vecí, mozog sa prepracuje, to má za následok únavu a zle vykonanú prácu. Dajte mozgu voľno, oddıchne si pri záhradkárčení, prechádzkach v prírode alebo meditácii.
Udobriť sa ešte večer alebo sa na to vyspať?
Staré príslovie hovorí, že do postele nemožno ísť nahnevaná. A prečo nie? Možno po hádke nemáte chuť si vedľa partnera ľahnúť, ale spánok odbúra adrenalín a vy sa ráno zobudíte v lepšej nálade. Odborníci tvrdia, že vzťahy by sa nemali pretriasať po deviatej hodine večer, pretože, či už je to únava alebo alkohol, zhoršuje sa náš zdravı úsudok. Takže – ak vás niečo večer nahnevá, vyspite sa na to a problém rozoberte až ráno. Ak budete mať aj vtedy pocit, že je to niečo, čo treba prediskutovať, spravíte to s chladnejšou hlavou.