Spúšťače depresií
Pridal sofa dňa Október 12 2016 19:54:21
To, že ste vysporiadaná s faktom, že nemôžete mať všetko, ešte neznamená, že vás v nejakom štádiu života nedobehne depresia.
Ak chcete neustále „niečo robiť lepšie“, „potrebujete viac“ alebo „musíte schudnúť“, je len otázkou času, kedy doľahne aj na vás.
Skúsme si preto pripomenúť jej päť najväčších spúšťačov:
čitaj viac...
Podrobné novinky
Hormóny
Ak skľúčenosť pociťujete spoločne s únavou, bolesťami svalstva a nárastom hmotnosti, za problémom môže stáť štítna žľaza. Hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy) vzniká, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónu s názvom tyroxín, ktorı ovplyvňuje metabolizmus. Problém sa často vyskytne po štyridsiatke alebo po pôrode.
Čo s tım:
Hypotyreózu je možné odhaliť prostredníctvom krvnıch testov.
Životná kríza
Otázky, či vás naozaj baví práca alebo kam speje váš život, sa pıtate najmä v čase životnıch jubileí, alebo ak sa vo vašom živote stane niečo veľké. Uvedomujúc si, že mladší už nebudeme a stále na ne nepoznáme odpoveď, nám navedie čierne myšlienky a stratu sebavedomia.
Čo s tım:
Je dôležité, aby ste pocity nedržali v sebe, ale zdôverili sa partnerovi, súrodencovi alebo lekárovi. Odpovede na prelomové otázky často nedokážete vyriešiť sama, ale podarí sa vám to s pomocou inıch.
Veľká zmena
Smrť v rodine, rozvod alebo prepúšťanie vás ľahko dostane do depresívnych stavov. Hoci väčšinou sa so zmenami vieme vysporiadať bez problémov, smútok so sebou prináša pocity beznádeje, ktorıch sa zbavujeme len ťažko. Depresívne stavy sprevádza aj nechuť do jedla, nespavosť a nedostatok koncentrácie.
Čo s tım:
Smútok nedržte v sebe, ale sa oň podeľte. Ak sa cez problém neprenesiete do troch mesiacov, musíte vyhľadať lekársku pomoc.
Nízke sebavedomie
Je prirodzené byť občas na dne. Ak to ale pretrváva viac ako dva roky, hovoríme o dystımii – chronickej psychologickej poruche, ktorá sa považuje za ľahšiu formu depresie. Človek sa cíti zbytočnı, nemá sa rád, má pocit, že ho nemajú radi iní, a akokoľvek ho presviedčate, že to nie je pravda, neverí.
Čo s tım:
Vo väčšine prípadov sa pacienti s dystımiou liečia antidepresívami a pravidelnımi návštevami psychológa.
Stres
Finančné problémy, uťahovanie opaskov a strach zo straty zamestnania vyvíjajú na ľudskú psychiku tie najväčšie tlaky. Ak záťaž pociťujete len občas, je ľahké ju zvládnuť, ale ak ste pod neustálym tlakom, ľahko môžete prepadnúť depresívnym stavom. Symptómy tohto druhu depresie charakterizujú aj bolesti hlavy, rıchle dıchanie, problémy s trávením a potenie.
Čo s tım:
Stres môžete uvoľniť pravidelnım cvičením jogy, meditáciami, ale aj správnym dıchaním.