Namiesto tabletiek môžete pri problémoch siahnuť aj po domácom recepte.
Pridal sofa dňa Január 28 2013 16:51:35


Sužujú vás choroby? Najlepšie recepty starıch mám nájdete TU
Podrobné novinky
Zdravotné neduhy sa dajú liečiť rôznymi spôsobmi. Ale ruku na srdce. Koľkí z nás sa liečia domácimi receptami našich prastarıch materí? Pre mnohıch je oveľa jednoduchšie zájsť k lekárovi a nechať si predpísať lieky či antibiotiká. Menej náročnejšie je užívanie tabliet najmä v čase. Nemusíte nič pripravovať, miešať či variť.
1. KRK

Ako na bolesť hrdla
Najúčinnejším receptom je rozhrızť a zjesť strúčik cesnaku a piť čaj z tymiánu. Môžete skúsiť aj kloktať slanú vodu či cmúľať korenie klinčeka. Zaberajú i obklady na krk. Stačí ak vyžmıkate plienku namočenú v slanej studenej vode, prekryte ju igelitom a na to položte suchı uterák. Nechajte hrdlo zabalené dve hodiny.
Maslovı čaj
Bolesť pri prehåtaní, pálení a škriabaní v krku. Pomôže vám aj tento recept: uvarte 250 ml čierneho čaju, pridajte polievkovú lyžicu medu a polievkovú lyžicu masla. Dobre premiešajte a ihneď vypite. - TOP20 najväčších mıtov, ktoré ohrozujú zdravie TU!

Na boľavé hrdlo vám pomôže okrem čaju aj tymián či cesnak.
Sadlovı obklad
Pri bolestiach hrdla si pripravte jednoduchı zábal. Na pruh látky natrite tenkú vrstvu sadla. Nastrúhajte naò trochu muškátového orieška (aby sa vytvorila tenká vrstva). Prikryte to ďalšou látkou a obviažte si nimi krk. Na to ešte priložte šatku.
Citrónové kloktadlo
Vytlačte šťavu z jedného stredne veľkého citróna a vykloktajte ju. Nakoniec prehltnite. Opakujte to 2 až 3x denne.

Na kašeľ zaberie aj príjemnı mrkvovı sirup s medom. Pite ho päťkrát denne.
Korenená limonáda proti bolesti
Potrebujete: 600 ml vody, 2 klinčeky, 2 kúsky nového korenia, kúsok celej škorice, šťavu z celého citróna, med. Dajte variť vodu a korenie do hrnca, prikryte a 10 minút pomaly varte. Po uvarení sceďte, pridajte lyžicu medu a šťavu z celého citróna. Pite čo najviac horúce.
Toto vám zaberie na kašeľ
Mrkvovı sirup na kašeľ
Postup: Do väčšieho hrnca dajte 1/2 litra čerstvej mrkvovej šťavy a 4 lyžice medu. Za občasného miešania zahustite do sirupovej konzistencie, nevarte. Je to starı osvedčenı recept na kašeľ a choroby priedušiek.
Mlieko a žåtok
Potrebujete: 1 hrnček mlieka, 1 žåtok, 1 lyžička masla, 1 lyžica medu, Všetko miešať v teplom mlieku a vypiť.
Mlieko a cesnak
Zohrejte mlieko na horúco, vytlačte 2-3 strúčiky cesnaku a lyžicu medu. Najúčinnejšie je, keď to vypijete čo najteplejšie.


2. HLAVA A DUTINY
čelné dutiny
Najskôr si uvarte stredne veľkı zemiak (musí byť varenı v šupke), pripravte si šatku tak, aby zodpovedala šírke čela a dala sa zaviazať. Na òu položte igelit a na igelit vreckovku. Potom zemiak olúpte a roztlačte, vložte na vreckovku v šatke a priložte na čelo (teplota zemiaka by mala byť čo najvyššia) a nechajte pôsobiť 20 - 25 minút. - Existuje zrkadlo ktoré dokáže posúdiť váš zdravotnı stav3. PRIEDUŠKY
Proti nachladnutiu a horúčke
Octovı zábal
Vlnené ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šesť lyžíc octu na pol litra vody). Ponožky vyžmıkajte a oblečte si ich. Cez ne si natiahnite suché ponožky a ľahnite si. Po asi dvadsiatich minútach zábal vymeòte.
Účinky: Ocot je tradičné a veľmi účinné antiseptikum, pôsobí protizápalovo a príjemne chladivo. Rovnako ako tvarohové zábaly, znižujú octové ponožky horúčku. Za dve hodiny sa telesná teplota vďaka zábalu zníži približne o jeden stupeò.

Ochorenia hornıch dıchacích ciest
Medvedie mlieko
Teraz jeden typ len pre dospelıch. Je vıbornı a veľmi účinnı pri počiatočnıch príznakoch nachladnutia. Ohrejte 200 ml mlieka, pridajte štamprlík rumu a dve lyžice medu. Stačí vypiť dva poháre večer a ráno sa cítite ako rybička.
ďumbierovı čaj
Potrebujete naò 10 g čerstvého strúhaného ďumbiera. Varíte päť minút v 1 litri vody. Potom ho cez sitko vytlačte. Do čaju pridajte šťavu z jedného citróna alebo pomaranča, oslaďte a pite teplé.
Cibuľovı zázrak
Nakrájajte tri cibule na kolieska. Postupne ich vrstvite do nádoby a presypávaje cukrom (najlepšie trstinovım). Nakoniec prikryte a nechajte odstáť. Za niekoľko hodín pustí cibuľa šťavu, ktorú zlejte do pohára. Sirup podávajte pri kašli niekoľkokrát denne po lyžičkách.

4. SRDCE
Na posilnenie srdca
Zázračnı med
Podstatou infarktu je choroba vencovitıch tepien, ktoré vyživujú srdcovı sval. Ak sú zúžené, dodávajú srdcu menej živín a kyslíka, od ktorého je srdce závislé. Med spôsobuje rozšírenie vencovitıch ciev a zlepšuje koronárny obeh krvi.
Víno a jeho účinky
Tento nápoj má na srdce skvelé účinky. Deci vínka za deò vám neuškodí. Pomôže pri bolestiach srdca.


5. ŽALÚDOK, TRÁVIACI TRAKT, ŽLčNÍK, PEčEÒ
Žalúdok a črevnı trakt
Med pôsobí ako liek proti množstvu žalúdočnıch a črevnıch chorôb, pri zápale žalúdočnej sliznice a vredovıch ochoreniach.
Vredové ochorenie žalúdka
Med spôsobuje hojenie vredového povrchu slizníc, vıstelky žalúdka. Med si dajte 1,5 hodiny pred jedlom alebo 3 hodiny po jedle. -


Žalúdok vám ohrozujú rôzne typy baktérií. Zbavte sa ich medom.
Ochorenie pečene a žlčovıch ciest
Med vırazne šetrí pečeò a umožòuje ich regeneráciu. V pečeni sa štiepi len malá časť zložitejších cukrov. Cukry jednoduché, ktorıch je v mede viac, pečeòou neprechádzajú, sú priamo zo zažívacieho traktu vstrebávané do krvi.
Pre unavenú pečeò
Pri akomkoľvek oslabení nášho organizmu je naša pečeò nadmerne zaťažovaná. Pri infekcii by sme jej preto mali dopriať trochu úľavy v podobe stravy, v ktorej obmedzíte všetky tučné, príliš korenené a vyprážané jedlá. A naopak pridáte viac nízkotučnıch mliečnych vırobkov a mrkvy.


Mrkvovı tvaroh na pečeò
Nastrúhame 3 mrkvy, zmiešame ich s 250 g nízkotučného tvarohu a zrieďte 1 lyžicou kefíru. Dobre premiešajte. Môžeme ho osladiť alebo trochu osoliť, podľa chuti.
Liečivı nápoj na cholesterol a prečistenie krvi
Ingrediencie: 2 litre prevarenej vody, 20 dkg cukru, 4 citróny, 15 až 20 strúčikov cesnaku, 20 dkg chrenu, 1 väčšia cibuľa.
Postup: cesnak, chren a cibuľu zomelte, vložte do štvorlitrovej sklenenej fľaše, pridajte prevarenú vodu, cukor a na kolieska nakrájané citróny. Lúhujte 14 dní za občasného premiešania. Preceďte ho a hotovı nápoj skladujte v chladničke, pite ho ráno a večer po jednom štamperlíku. Perfektne prečistí krv.

6. OBLIčKY A MOčOVÉ CESTY
Ochorenia obličiek
Med obsahuje látku zvanú flavén, ktorá rozširuje obličkové kanáliky a pomáha zbaviť sa tekutiny z opuchov.
Nápoj pri odvodnení organizmu
Nápoj je vhodnı pri hnačkách a vracaní, kedy dochádza k odvodneniu organizmu. Lekári odporúčajú jesť pri tejto chorobe iba zemiakovú kašu, ryžu a varenú alebo strúhanú mrkvu.
Ingrediencie: 1 l vody, 1 PL cukru, 1 čL soli, na špičku noža kyseliny citrónovej, dofarbite džúsom. Pite po dúškoch. Nápoj je chutnı a stráviteľnı, nedráždi a nie je ťažkı.


7. POMOC NA POSILNENIE IMUNITY
Protichrípkovı šalát
Ingrediencie: 500 g kyslej kapusty, 2 mrkvy, 1 väčšie jablko, 1 cibuľa, 1 lyžica strúhaného chrenu, 1 kyslá smotana.
Postup: Kyslú kapustu a cibuľu nakrájajte a mrkvu s jablkom postrúhajte, pridajte strúhanı chren a zalejte smotanou. Dobre premiešajte.

Repovı med
Z čiernej repy zrežte špičku. Vnútro repy vydlabte a do tretiny objemu nalejte med. Nechajte odstáť cez noc. Med do rána vytiahne z repy šťavu. Lyžicu zmesi 5x denne zmiešajte s teplım mliekom a vypite.
Teplá citronáda
Šťavu z dvoch citrónov zmiešajte vo vysokom pohári s dvoma lyžicami trstinového cukru a zalejte teplou vodou. Pridať môžete aj šťavu z jedného pomaranča. Pite ju každé ráno pred raòajkami počas celého zimného obdobia.

Nepríjemnıch bradavíc sa zbavíte cibuľou alebo cesnakom. (Foto: shutterstock.com)


8. KOŽA A VLASY
Liečenie rán
Med je účinná masť na rany, pomáha pri zbavovaní sa odumretıch častí tkanív a ranu priamo vyživuje.
Na bradavice
Malı kúsok cibule náplasťou prilepte na bradavicu, najlepšie cez noc. Vydržte, opakujte postup cca tıždeò, potom sa sama odlúpne. Funguje to.
Na bradavice
Cesnak nakrájajte na plátky a zalejte octom. Nechajte sedem dní v uzavretej fľaši. Potom prikladajte každı večer na bradavicu. Zabalte ho tak, aby z bradavice cesnak nespadol.
Proti lupinám vo vlasoch
Lacná alternatíva drahıch šampónov - odliať trochu svojho šampónu a nechať v òom rozpustiť pár tabliet acylpyrínu.
Pleťové masky
Jahodová maska na mastnú pleť
Ingrediencie: 2 lyžice ovsenıch vločiek, 3 zrelé jahody, 1 lyžičku smotany. Postup: vločky rozmixujte, pridajte jahody a smotanu, dobre premiešajte. Masku nechajte pôsobiť 10 minút. Zmyte ju teplou vodou.
Banánová maska na suchú pleť
Ingrediencie: 1 žåtok, 2 lyžičky mandľového oleja, 1 zrelı banán.
Postup: všetky prísady rozmixujte, naneste na pleť a nechajte pôsobiť 10 minút. Zmyte studenou vodou.


Proti boľavım kåbom bojujte alpou a gaštanmi.

9. CHRBÁT A KÅBY
Liek na bolesť kåbov a chrbta
Ingrediencie: 10 gaštanov, 1 alpa. Gaštany nakrájajte na plátky a dajte do pohára, zalejte alpou. Počas 3 tıždòov natierajte na bolestivé miesta.

10. NERVOVİ SYSTÉM
Nervovı systém
Nie je lepší neškodnı prostriedok pred spaním ako pohár vody s medom.