Nie všetky objatia sú príjemné
Odborníci zo spomínanej univerzity varujú, že benefity plynúce z objatia pocítime len vtedy, ak je dobrı úmysel vzájomnı. „Pozitívne účinky objímania sa vyskytujú len vtedy, keď si ľudia navzájom veria, ak sú ich pocity vzájomné a len v prípade, že vysielajú zodpovedajúce signály,“ vysvetľuje neurofyziológ Jürgen Sandkühler. V prípade, že sa nás vo svojich ramenách snaží udržať niekto cudzí alebo nesympatickı, vısledok je kontraproduktívny. Organizmus situáciu vyhodnotí ako stresovú a namiesto vyššie spomínanıch hormónov sa vyplaví kortizol. Objatie je totiž narušenie intímnej zóny, a preto je nevyhnutné, aby bolo príjemné obom stranám.
Hlavne nestrácať dobrú náladu
Srdečnı smiech v kruhu rodiny či priateľov spomínajúcich zábavné historky z času na čas dobre padne každému. Aj vám sa občas stane, že sa za celı deò vôbec nezasmejete? Túto skutočnosť by ste mali čím skôr zmeniť a obklopiť sa pozitívne naladenımi ľuďmi. Dobrou správou je, že smiech je nákazlivı. Ak sa mu brániť nebudeme, môžeme očakávať tieto priaznivé účinky, ktoré majú mnoho spoločného práve s objatím:
hladina stresového hormónu kortizolu klesá, zatiaľ čo náš krvnı obeh zaplavujú hormóny šťastia
prekrvuje sa pokožka aj mäkké tkanivá a v žilách klesá tlak krvi
okysličené orgány sa ľahšie regenerujú
príval kyslíka pociťuje aj mozog, ktorı je až o 40% vıkonnejší
zintenzívòuje sa látková vımena, vďaka čomu sa rıchlejšie odbúravajú tuky
špecifickı spôsob dıchania pri smiechu so zapojením bránice zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc
na tvári zmobilizujeme až 17 mimickıch svalov a ďalších 80 v priľahlıch partiách vrátane brucha
úsmev na tvári svedčí každému z nás, pôsobíme vďaka nemu nielen atraktívnejšie, ale aj mladšie
smiech sa takisto podieľa na podpore imunitného systému a vraj napomáha aj pri problémoch s chrápaním
Smiech funguje, vedecká podstata uniká
Zaujímavosťou je, že pozitívny efekt smiechu cíti každı z nás bez ohľadu na to, či študoval odborné články venované tejto téme alebo nie. V doposiaľ realizovanıch vıskumoch sa zrodili hmatateľné vısledky – pozitívne naladení pacienti sa po operáciách zotavujú ďaleko lepšie ako pesimistickí pacienti s komplikáciami. Napriek tomu však vedci zatiaľ nezistili, prečo na nás smiech tak vıborne pôsobí. „Všetci vieme, že vďaka smiechu v kruhu rodiny a priateľov, pocitom šťastia s ním súvisiacim sa máme lepšie a energickejšie. A to aj napriek tomu, že štúdie neukazujú, prečo,“ uzatvára túto tému profesor psychológie a neurológie doktor Robert R. Provine.
Máte vo svojom živote dostatok objatí a smiechu? Podeľte sa o svoj názor s ostatnımi čitateľmi v diskusii.//zdroj-plnielanu.sk
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.