ďalší vıskum realizovali vedci pod vedením Johannesa Odendaala z Pretórijskej univerzity v Južnej Afrike. Psičkárom najskôr odmerali krvnı tlak, meranie zopakovali po tridsiatich minútach spoločnej psiny. Po polhodinke intenzívneho kontaktu im klesol tlak, zvıšila sa hladina oxytocínu, endorfínov a dopamínu, ktoré sa spájajú s eufóriou a úľavou od bolesti.
Dotıkajte sa
Oxytocín, hormón lásky, vernosti a dôvery sa najčastejšie spája s úspešnım pôrodom. Keďže vyvoláva kontrakcie maternice, v umelej forme ako pitocín sa začal injekčne podávať na vyvolanie alebo na uľahčenie pôrodu. Gejzír prirodzeného oxytocínu vystrekne vo chvíli, keď si matka položí novorodenca na hrudník. Vyvoláva sťahy hladkıch svalov v mliečnych žľazách počas dojčenia, ovplyvòuje učenie a pamäť, sociálne a rodičovské správanie, vytváranie partnerskıch vzťahov. Z hypofızy sa uvoľòuje vďaka dotykom, nežnostiam a pohladeniam. Vıskum na univerzite v San Franciscu potvrdil, že ženy spokojné s partnerstvom majú vyššiu hladinu oxytocínu ako ženy bez partnerov alebo s problémami vo vzťahu.
Promiskuitné hraboše
Experimenty s hrabošmi dokázali závislosť ich správania od hladiny oxytocínu. Zatiaľ čo hraboše z prérie žijú v monogamnıch zväzkoch po celı život a samce sa príkladne starajú o mladé spolu so samicami, hraboše z hôr sú promiskuitné a o potomkov sa starajú vıhradne matky. Vedci prišli na to, že hrabošom z prérií sa pri párení uvoľòuje oxytocín a samce majú v mozgu viac receptorov na tento hormón. A to najmä v tej časti mozgu, ktorá vplıva na prežívanie rozkoše pri sexuálnom styku. Horskım hrabošom sa pri párení oxytocín neuvoľòoval a v mozgu mali oveľa menej receptorov. Keď to vedci napravili a promiskuitnım hrabošom aplikovali do mozgu oxytocín, stali sa z nich verné a monogamné samce. Žeby oxitocínovı sprej napravil neverníkov?
Podľa vıskumov švajčiarskych a americkıch vedcov by oxytocín mohol pomôcť aj autistom, ktorí majú problém s nadväzovaním novıch vzťahov. V ich krvi je v porovnaní s rovesníkmi nižšia hladina oxytocínu. Vdychovanie hormónu by ich mohlo viesť k lepšej komunikácii s okolím.
Bujnı hormón
Každı hormón, ktorı pôsobí v ľudskom tele, má zvyčajne v rôznych tkanivách rôzne receptory. Oxytocínovı receptor je však v rôznych bunkách a tkanivách identickı. Napriek tomu vyvoláva veľa rôznych odpovedí. V niektorıch tkanivách vyvolá rast zhubnıch nádorov, v inıch môže nádorové bujnenie zastaviť. Oxytocín zastavuje rast nádorov vaječníkov, obmedzuje rast nádorov prsníkov, ale podporuje zhubné bujnenie kostí či Kaposiho sarkóm. Aj preto si od vedcov vyslúžil označenie promiskuitnı hormón. Keďže jeho hladina sa v prostate a vo vaječníkoch vekom znižuje, riziko rakoviny narastá. Pritom by možno stačilo každodenné pohladenie alebo pohľad do očí svojho psíka...
Autor: Jana KOLLÁROVÁ
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.