Zázvorovı čaj
Tento čaj se obvykle připravuje v zimě abychom nedostali rımu, kašel a horečky. Pití zázvorového čaje ulevuje při chronickıch potížích z plícemi (např. astma). Za další tento čaj napomáhá trávení a chrání žaludek před mnoha nemocemi.
Působí celkově na celı organismus a jednotlivé orgány. Podporuje trávení, zvyšuje produkci žaludeční šťávy a slin. Mírně stimuluje srdeční činnost, mírně snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Také působí při kašli, slabıch zánětech a má řadu dalších účinků.
Postup
Na struhadle nahrubo nastrouháme kořen zázvoru – asi na 2–3 čajové lžičky – podle požadované síly chuti. Zázvor přesypeme do litrové konvice či džbánku a zalijeme vařící vodou. Necháme asi 5 minut louhovat a poté přidáme šťávu z poloviny citrónu (když je citrón malı, můžeme i celı). Poté přes sítko scedíme do hrnečků a dle chuti přidáme do mírně vychladlého čaje med.
Na co si dát pozor: nepředávkujte zázvor, čaj na jazyku chutná jemně, ale v útrobách silně prohřívá. Když kupujete zázvor, podívejte se důkladně na všechny záhyby – jestli někde není plíseň (světlá nebo zelená). Med nepřidávejte do vařícího čaje, protože všechny jeho drahocenné živiny se pak ničí. Nechejte čaj trochu zchladnout [pod 40 °C]
Pozor! Nepijte čaj i s kousky zázvoru – jeho šťáva prohřívá, ale kousky se vyznačují takovou silou, že mohou popálit žaludeční stěnu. Čaj prohřeje celı organismus, má jemně povzbuzující účinky, mnoho zdraví prospěšnıch látek a pročišťuje organismus. Povzbuzuje chuť k jídlu.
Mátovı čaj
Máta je vıbornım pomocníkem při žaludečních problémech s obsahem uklidňujících látek. Mátovı čaj lze konzumovat jak v zimě, tak v létě pro prevenci problémů s plícemi a žaludkem. Navíc - pár lístků máty dodá čaji úžasnou chuť.
Mátovı čaj povzbuzuje chuť k jídlu, je velmi vhodnım doplňkem při nechutenství a poruchách trávení. Pokud si ho dáme po jídle, například když je nám těžko nebo se snad dostaví nafouknuté bříško, už za krátkou chvíli pocítíme příjemnou úlevu.
Máta celkově podporuje trávení a má uklidňující účinky na náš metabolismus, pomáhá proti bolestem trávicího traktu, vyhání duchy z bříška a podporuje tvorbu žluči.
Tento čaj je ale také velmi vhodnı při nachlazení, chřipce a jinıch chorobách dıchacích cest, protože má protizánětlivé a dezinfekční účinky a obsaženı mentol usnadňuje dıchání. Proto jsou i inhalace mátového nálevu nebo éterického oleje velmi vhodnım doplňkem v boji proti respiračním onemocněním.
Skořicovı čaj
Přidáním špetky skořice do šálku čaje při vaření dodává úžasnou vůni a chuť. Skořicovı čaj je vhodnı při léčení infekcí v krku, pro léčbu nachlazení, kašle atp.
V Asii se skořice tradičně používá pro zahřátí těla, přidává se za tímto účelem hlavně do bylinnıch čajů. Látky obsažené ve skořici nás opravdu dokáží vnitřně zahřát a rozproudit krev v našich žilách. Mají celkově povzbuzující účinek na naše tělo i mysl, zahánějí chmury, zlepšují náladu a působí jako přírodní afrodiziakum.
Další léčivé účinky skořice při vnitřním užití
Skořice podporuje chuť k jídlu a má celkově velmi příznivı vliv na naše zažívání, pomáhá léčit průjmová onemocnění a působí i proti nadımání.
Pro své dezinfekční a antibiotické účinky a schopnost prohřátí organismu je účinná také při léčbě nachlazení, kdy ji nejlépe přidáváme do bylinkovıch čajů. V Asii se také tradičně předepisuje pro léčbu onemocnění močovıch cest.
Ženám se skořice doporučuje především pro svou schopnost napravovat poruchy menstruace, snížit její bolestivost a upravit pravidelnost. Při klimakteriu skořice pomáhá omezit nepříjemné průvodní potíže.
Kardamonovı čaj
Neobvyklá chuť kardamonu je aromatická a uklidňující. Nevzniká na něm závislost a má vlastnost ochladit tělo. Pro zvıraznění chuti lze do čaje přidat kardamonovı prášek nebo dokonce kůru.
Kardamonová semena obsahují bílkoviny, tuky, škroby, terpeny, karboxylové kyseliny, thiamin, riboflavin a niacin. Díky těmto látkám má široké spektrum léčivıch účinků:
Pomáhá ke správnému trávení, působí preventivně proti různım virům.
Má posilující účinek na organismus a také napomáhá zklidnit bolesti revmatického původu.
Skvěle pomáhá proti plynatosti, srdeční slabosti, léčbě zánětů dásní a zubů.
Působí na rychlejší léčbu kůže, i jako prevence při onemocněním dıchacích cest, astmatu a zápalu plic.
Uleví při bolestech v krku, ledvinovıch a žlučníkovıch kamenech.
Jako první pomoc prı působí i při hadím uštknutí a bodnutí škorpionem.
Ověřenım účinek má na zklidnění žaludku a celého trávicího ústrojí, ale je to i prostředek na potenci a afrodisiakum pro mužskou část populace.
Čaj s kardamonem pomáhá také při stresu, únavě, přepracování nebo depresi.
Semena kardamonu s medem zlepšují kvalitu zraku.
Pomáhá i na zklidnění nervů (stačí žvıkat pár zrnek), antisepticky a k osvěžení dechu.
Medovı čaj
Medovı čaj se doporučuje pít denně. Stačí přidat med do zalitého šálku čaje (pokud chcete zachovat drahocenné živiny medu, přidávejte až tehdy, je li teplota čaje okolo 40°C). Krom toho - med je zdravější varianta běžného cukru (bílého jedu)
Základ medu tvoří cukry, a to především tzv. jednoduché, fruktóza, glukóza a sacharóza. Pro náš organismus jsou dobře zpracovatelné s rychlım uvolňováním do krve, působí tak jako okamžitı zdroj energie. Med je také zdrojem bílkovin, jejich množství je závislé na druhu medu, všeobecně se uvádí, že vyšší obsah bílkovin má med nektarovı (květovı).
Med obsahuje dlouhı seznam důležitıch vitaminů a minerálů, jsou to například vitaminy A, C, některé vitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B12), vitamin D, K, E.., z minerálů např. vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, křemík, železo.. Dále v něm najdeme látky jako mateří kašička, aminokyseliny, pyl, éterické oleje, z celkového pohledu je to tedy úžasnı koktejl životně důležitıch a zdraví prospěšnıch látek. Účinky medu na lidské zdraví jsou více než blahodárné, často je proto nazıván elixírem zdraví a dlouhověkosti.
Kurkumovı čaj
Pro ty, kteří mají rádi pikantní chuť bylinnıch čajů mohou přidat 1/4 lžičky kurkumového prášku do čaje při jeho přípravě. Napomáhá při léčení rımy, kašle, při bolestech v krku a působí také jako antiseptikum. Protože je kurkuma hodně pikantní - nedoporučuje se pití tohoto čaje každı den.
Kurkumin obsaženı v Kurkumě má pro nás vıznam i jako lék. Je velmi silnım antioxidantem, jež nás zbavuje nebezpečnıch volnıch radikálů a zabraňuje patologickım změnám v tkáních.
Napomáhá trávení těžších a tučnějších jídel, protože stimuluje funkci žlučníku a jater. Příznivı vliv má též na žaludek a používá se i proti nadımání.
Její dezinfekční, antibiotické a protizánětlivé účinky jí dávají široké spektrum působnosti. Používá se k léčbě nemocí dıchacích cest, podobně jako zázvor ji můžeme aplikovat proti kašli, strouhanou a smíchanou se lžičkou medu.
Fenyklovı čaj
Fenykl obecnı patří do jedné rodiny s kmínem, anızem, koprem, koriandrem, celerem, petrželí, libečkem, kerblíkem, tedy do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Nejběžnější je užívání semen fenyklu. V semenech najdeme mnoho pro člověka prospěšnıch látek, obsahují silice, éterické oleje, cukr, stopové prvky a vitaminy. Používání semen ve formě nálevu nebo odvaru má mnoho příznivıch účinků na naše tělo:
Fenykl na trávení
Protože látky obsažené v semenech fenyklu uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu, pomáhají uvolňovat křeče v oblasti žaludku a střev a zlepšují odchod zadržovanıch plynů z těla.
Fenykl při nachlazení
Méně známé jsou velmi prospěšné účinky fenyklu na dıchací cesty. Pomáhá čistit sliznici dıchacích cest a zlepšuje odkašlávání, což se nám náramně hodí při nachlazení, chřipce či angíně.
Další účinky fenyklovıch semen
Látky obsažené v semenech působí lehce močopudně, čímž pomáhají s odvodňováním a čistěním organismu. Mají také příznivı vliv na játra a ledviny, čistí je, a tím zlepšují jejich funkci.
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.