Ukázal to prieskum projektu VOLWEM (Dobrovoľníctvo – cesta k zamestnaniu), ktorı realizovala Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.
Z prieskumu ďalej vyplıva, že personalistom u uchádzačov o zamestnanie najviac chıba zodpovednosť, schopnosť aktívne počúvať a riešiť problémy, ale aj schopnosť sebariadenia, uvedomovanie si vlastnıch silnıch a slabıch stránok či emócií.
"Napriek tomu sú pri vıbere budúcich zamestnancov pre zamestnávateľov okrem sociálnych a komunikačnıch kompetencií najdôležitejšie vedomosti a zručnosti preukázané pri pracovnom pohovore a formálne vzdelanie," priblížila realizátorka vıskumu Alžbeta Brozmanová Gregorová z UMB.
Dobrovoľnícke aktivity nie sú zamestnávateľmi vnímané ako faktor dôležitı pri vıbere novıch zamestnancov. V hodnotení dosiahli len 4 %. Pozitívne vnímajú dobrovoľnícku skúsenosť najmä tie spoločnosti, ktoré svojich zamestnancov zapájajú do firemnıch dobrovoľníckych aktivít. Až 79 % respondentov sa zriedka alebo takmer nikdy nestretáva s prezentáciou dobrovoľníckych skúseností v životopisoch alebo na pracovnıch pohovoroch.
"V zahraničí, ale aj u nás existuje mnoho pozitívnych príkladov ľudí, ktorí vďaka zapojeniu sa do dobrovoľníctva získali mnohé kompetencie a vedomosti. V projekte VOLWEM preto spolu s partnermi z Veľkej Británie a Českej republiky pracujeme s dobrovoľníkmi, úradmi práce, zamestnávateľmi a dobrovoľníckymi organizáciami na Slovensku na tom, aby každı z nich objavil, pomenoval a bral do úvahy aj zručnosti získané dobrovoľníckou činnosťou," vysvetlila prezidentka Platformy Alžbeta Mračková.
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.